Subiect: ajutor de ajutor
View Single Post
  #8  
Vechi 25.01.2007, 15:45:16
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria: Din cele scrise de tine, inteleg ca impietrirea este anularea bunelor intentii si punerea in fapta a contrariului acestora. Probabil de aici vine zicala, ca "iadul e pavat cu bune intentii". As mai zice ca este o neplecare in fata lui Dumnezeu.

mirelat: Cunosc situatia respectiva( sper ca am inteles bine, daca nu, scuze), cand unul iarta, iarta, iarta, dar nu vede o schimbare in celalalt, incat pare aproape ca o nedreptate.
Noi suntem obisnuiti ca la ceea ce intreprindem noi sa vina mai devreme sau mai tarziu un raspuns favorabil de la cealalta persoana, uitand ca suntem doua persoane diferite, chiar daca suntem uniti si formam unul. Si sarcinile noastre de viata sunt altele.
Pentru a intelege un lucru trebuie sa catam cauza care a generat situatia.
Cum intr-un cuplu, partea de "vina" a fiecaruia difera, degeaba te preocupi de procentul lui/a ei de vina, caci nu-l poti influenta cu nimic. Dar din procentajul chiar foarte scazut de "vina" proprie, poti trage cele mai valoroase invataminte. L-am parafrazat aici pe Carl G. Jung. De multe ori ne e greu sa gasim adevarata cauza, dar cautand si cu ajutorul lui Dumnezeu, atunci cand vom gasi cauza, vom intelege, ca de fapt si noi avem o buna contributie la situatie. Toate aceste probleme exista pentru cresterea noastra. Nimic nu e intamplator si totul isi are rostul lui. De cate ori am ajuns la aceasta intelegere, am realizat in mod repetat, cat de intelept le-a aranjat Dumnezeu pe toate, incat orice intamplare rea din viata noastra e precum diamantul neslefuit, caci ascunde ceva foarte pretios pentru noi.
Reply With Quote