View Single Post
  #9  
Vechi 25.08.2010, 11:52:42
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cred ca trebuie sa purtati o discutie cu ea- ca de la mama la fiica- cat de important este sa aiba parte de binecuvantarile lui Dumnezeu- ca mama trebuie sa o invatati despre valorile Ortodoxiei, spuneti-i ca daca nu se pretuieste, nici de la prietenul ei nu va afla pretuire. Copiii sanatosi si ascultatori vin din familiile intemeiate pe cinstea si curatenia celor doi -cercetarile mai noi au demonstrat ca pacatul aduce modificari in structura genetica.
Asa trebuie sa fac Rodica. Mi-am propus de mule ori sa incep o astfel de discutie cu ea. Dar, vezi tu, este foarte delicat. Eu sunt principala vinovata ca nu am dat copiilor mei o educatie mai profund crestina. Nu i-am familiarizat cu biserica. In afara de rugaciunile de culcare (pe care ei nici nu le mai zic) nu i-am invatat mai nimic.
Acum, la maturitate, mi-a venit si mie mintea la cap si am "luat legatura" cu Dumnezeu. MI-am dat seama ca i-am lipsit pe copii de cea mai inalta si necesara invatatura: nimic fara Dumnezeu.
Va trebui mult tact sa incep sa-i vorbesc fetei mele despre voia lui Dumnezeu, despre respectarea legilor Lui sau despre binecuvantarile Lui?
Majoritatea tinerilor "moderni" fara o oarecare educatie religioasa pufnesc si isi dau ochii peste cap:'"da...da...Bine...bla, bla, bla..."
Insa, oricum va reactiona ea, va trebui sa-i tin o lectie de morala crestina. Poate nu ma va asculta la inceput insa stiu sigur ca ii va ramane ceva in capusor. Este totusi un om bun, cu bun simt si relativ ascultatoare.
Dar ce mie nu-mi este cu putinta este cu putinta Lui Dumnezeu. In El imi pun nadejdea. Cu post si rugaciune!
Reply With Quote