View Single Post
  #3  
Vechi 02.01.2011, 10:58:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Internetul erodează Ortodoxia?

Nu mai mult decât au făcut-o și până acum ateismul comunist și mass-media.

Internetul trebuie pus în slujba credințelor și convingerilor noastre (în acest caz, credința creștin ortodoxă) și nu în slujba țațelor, fie ele masculine sau feminine, el nu trebuie relativizat (mă refer la forum, de data asta) prin păreri și opinii la cafeaua de dimineață. Bârfa a existat și va exista cu sau fără internet, păreri nefondate, semidocte și neavenite, au mai existat și înainte de internet, la colț de stradă, la crâșma din sat, prin cartierele orașelor și în fața blocurilor, pe stadioane, în sălile profesorale, în cabinetele psiholoagelor, în budoarele stimabilelor, în high – society-ul vechi sau modern, pe la diferitele petreceri ale lumii bune, la petrecerile din sat etc. Dintotdeauna bârfa a avut un loc de cinste, flecăreala și cleveteala au existat și vor exista atâta vreme cât vom avea pe unii mai „știutori” și „mai cunoscători” decât ceilalți, „drepți judecători și sfătuitori” ai faptelor celorlalți.

De fapt, a discuta discuții e astăzi un domeniu la rang de cinste: elevii, prin așa-zisele metode active de predare din școli, sunt învățați de mici să vorbească despre orice și oricum (vezi Doamne îi stimulezi creativitatea și originalitatea) fără ca aceștia să fi citit, să se fi informat înainte despre tema supusă discuției, fără ca acesta să fi învățat să tacă înainte să vorbească. Și ne mai mirăm apoi că la 18 ani nu sunt capabili să-și ia bacalaureatul. Asta, spre surprinderea noastră ca părinți, că doar băiatul știe, uite cât vorbește despre orice, toate și tot, cât e de deștept, mânca-l-ar mama de dl. Goe, că doar a avut numai note de la șapte în sus).
Ei și astfel de băieți și fetițe dăștepte apar pe forumuri, pe chat-uri și scriu, frate, și scriu fără vreo regulă de ortografie, fără limba română clar însușită (deși stimabilului și stimabilei li s-au inoculat în școală că știu limba română, că „ei este deștepți”, având media zece la această disciplină). Trăim un sistem de criză al învățământului, școala a decăzut foarte mult, facultăți și universități de pe toate coclaurile certifică tot soiul de indivizi cu diplome de studii superioare. A avea licență sau masterul sunt banalități, a fi student e la îndemâna oricui, doctoratul se acordă, mai nou, în orice condiții. Cunosc o individă (absolventă de litere) care și-a luat doctoratul, fraților, în filosofie fără să fi citit (mărturisirea ei) nici măcar un filosof vreodată, asta în cazul în care Emil Cioran nu este filosof, în caz contrar, a citit atunci unul.

Dar ce să mai clevetesc, doar o vorbă: atâta vreme cât am văzut o profesoară scriind „î-mi pare rău”, nu mai am ce povesti sau, pur și simplu, nu am reușit să conving un preot că „a fi” se scrie cu un singur i, „să nu-l învăț eu că el este cu facultate”. La așa dascăli, așa elevi și așa generație viitoare.

Și ca să închei: din aceste motive este periculos internetul, fiindcă tehnologia în sine (tehnologia informației și comunicării) nu este nici bună, nici rea, depinde cum o utilizezi. Și să ne ferească Dumnezeu de degenerarea acestei nații și apariția pe internet a tot soiul de agramați „care este” cu informații din „almanahe” wikipedia culese, fără dovezi și argumente bazate pe lecturi serioase. Repet, acesta este marele pericol: oameni semidocți, aproape analfabeți, dar cu studii superioare, care au la dipoziție acest mediu de comunicare (internetul) și lovesc și se exprimă într-un limbaj suburban, periferic, de cartier, ca să nu spun de cort.

Și în atari condiții, spunem că internetul are vreo vină? Nu, domnule, internetul nu are nici o vină. Lucurile există sau nu există, nu au conotații etice pozitive sau negative. Problema e a noastră, a fiecăruia!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 02.01.2011 at 11:05:33.
Reply With Quote