Subiect: Sanatate
View Single Post
  #14  
Vechi 02.11.2012, 13:58:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Printre cele mai cautate sfaturi din terapia naturista, consider eu ca "terapia isihasta" este de departe o varianta care "rezolva" TOATE necazurile legate de orice fel de boala. Iar asta pentru ca, in procesul de recuperare este implicat si Dumnezeu. Cu ani in urma am citit pentru prima data lucrarea vrednicului de pomenire, Parintele Ghelasie Gheorghe, de la Manastirea Frasinei si mi-a placut atat de mult incat am imprimat-o, am indosariat-o si o pastrez la loc de cinste alaturi de celelalte carti cu specific naturist. (Cine doreste, o poate lua de aici)
Din pacate, traim intr-o lume din ce in ce mai bolnava, si multi dintre noi sau dintre cei dragi sufletelor noastre, ajungem sa primim un diagnostic care ne pune serios pe ganduri. Cred eu ca, impartasindu-ne unii altora, experiente de viata si metode prin care Dumnezeu ne-a mai oferit o sansa, intorcandu-ne de la groapa, poate reusim astfel sa contribuim, cine stie cand si cum, la salvarea cuiva, sau macar la imbunatatirea starii de sanatate, ca sa nu mai vorbim de cel mai important lucru dintre toate... MANTUIREA!
Acum sa nu "derapam" si sa ne umplem de lauri, cum ca noi am facut si am dres. Daca intamplator am fost in masura sa dam un sfat bun la vreme potrivita si prin noi a oranduit Dumnezeu ca cineva sa fie salvat, acesta nu e meritul nostru, sub nici o forma! La fel si pentru ce s-ar putea intampla de acum inainte cu unii dintre detinatorii de informatii utile altora. Ideea este de a oferi, fara a pretinde ceva in schimb, chiar daca acel ceva poate valora insasi viata pentru aproapele nostru si probabil ar da oricat. Mai mult decat Dumnezeu, nu ne poate "plati" nimeni!! Acesta era de fapt mesajul pe care voiam sa-l transmit...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote