Subiect: Bigotism
View Single Post
  #25  
Vechi 27.12.2015, 16:08:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pt. fallen - cam asa este cum spui. Sunt chestii de bun simt si de viata de zi cu zi si fiecare isi duce crucea lui si se gasesc altii sa vina sa puna pe unul si altul la punct, ca ei sunt perfecti si sfinti.

Pt. AlinB si DragosP

1. Cred ca e timpul sa scriu la admin. Nu se mai poate cu voi. Ceea ce faceti nu este nici ortodox nici admisibil si nici omeneste. Este doar o bataie de joc care se repeta la nesfarsit.

2. Multumesc, poate ca ar fi bine sa ma ma duc la protestanti. Inseaman ca stii tu mai bine cum este acolo. Eu nu stiu, dar daca ai ajuns sa trimiti oamenii sa plece din ortodoxie inseamna ca e grav. Nici tu nu esti ortodox, e clar.

3. Eu cand scriu niste lucruri le fac cu un motiv si nu asa de flori de mar.
Nu ai/aveti habar ce se intampla in anumite familii, in sufletul si trupul unor oameni si nici in anumite biserici. Si nu v-a pus nimeni aici sa judecati pe altii si sa dati lectii. Repet, nu stiti prin ce trec unii, ce greutati au, ce probleme, ce indura. Numai Dumnezeu le stie. Si nu stiti ce se intampla in fiecare in biserica si ce face fiecare preot.
Nu stii nici eforturile pe care le face fiecare intru credinta.
Nici macar nu citesti postarile ca lumea si nu-ti pui problema ce vrea sa spuna autorul lor. Dai cu bata.

4. Nu am inteles nici eu ce a vrut sa spuna cine a spus cu familia si psaltirea si randuiala.
Cred insa ca pentru fiecare din noi bigotismul este altceva. Pentru unii este credinta la nivel obisnuit, pentru altii habotnicie, exagerare.

Si da, postul este bigotism atunci cand depaseste anumite limite. Tot ce depaseste anumite limite in credinta este bigotism, habotnicie.
Si limitele astea exista.
Daca pentru unii este ceva normal sa nu manance nimic cu lunile, pentru altii este rau. Si da este si dovada de putere, de sanatate.
Dovada de credinta nu stiu daca este, pentru ca atunci inseamna ca acela care nu poate, care este slab, bolnav inseamna ca este necredincios?
Eu nu cred asta.

Au cam plecat oamenii de pe forum, mai ales femeile. Or avea ei un motiv.
Au ramas doar o mana de barbati ca voi, und pterdodactil, un vagon.

Am sa plec si eu. Am o promisiune de rezolvat si pe urma va las in plata voastra, daca adminul nu face ordine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote