Subiect: Icoane
View Single Post
  #27  
Vechi 31.12.2016, 19:12:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte bine spus, ca multi cred ca asta se intampla ca un soi de vointa discretionara a lui Dumnezeu care imparte pari in stanga si dreapta.

Prea putini isi pun problema la modul: oare nu s-a intampla asta pentru ca n-am facut asta mai devreme, din lene, necunostinta, orbire, incapatanare, etc?

Sunt canoane mari care ni se dau pentru ca noi insine n-am binevoit sa alergam cu pocainta spre a lua la timp unele mult mai mici.

De fapt aici intram intr-o discutie asupra dreptatii si proniei Creatorului.

La botez ne asumam sa-L urmam. Ne asuma o CRUCE, adica un model de viata in jerfta continua in care si Dumnezeu isi permite sa ne daruiasca CRUCI, SUFERINTE fie pe dreptate pentru pacatele noastre fie fara motiv, insa cu scop.
Chiar daca nu au un motiv sesizabil, exista un scop de la Dumnezeu pentru necazuri.
Iov nu pacatuise si era drept in fata lui Dumnezeu. Si s-a ingaduit sa fie luat si aruncat in fundul iadului. Sa fie incercat daca huleste, deznadajduieste, daca se leapada de Dumnezeu. De fapt incercarea maxima a fost a lepadarii, asta a fost tainica incercare.

Pronia lui Dumnezeu este ajutorul si dreptatea si calauzirea pe care Dumnezeu ne-a da in viata, atunci cand suntem langa El.
Reply With Quote