View Single Post
  #1572  
Vechi 15.04.2019, 19:28:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cum putea prietene sa fie fagaduita mantuirea inainte de Facere? Sa fie omul mantuit DE CE ANUME? Mantuire inseamna izbavire, dezrobire...asa ca DE CE avea omul nevoie de mantuire (pana la caderea in pacat), si inca inainte de a fi creeat? Uiti prietene ca Dumnezeu a privit tot ceea ce a creeat, si totul erau BUNE FOARTE (Geneza 1:31). Avea nevoie omul de mantuire?
Ma bucur nespus ca ai observat esentialul, dar in acelasi timp ma descumpaneste conceptia generalizata (ca sa nu-i zic "oficiala") caracteristica lui Moroco: "citeste ca ajunge".

De aici mai departe vei avea lucruri noi de inteles si revelatii de constientizat.
Am descoperit abia acum acest mesaj si nu sunt pregatit sa dezvolt acum, desi am tot spus, dar voi reveni.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai daca ar fi asa, DE CE ar mai fi nevoie de impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului daca Duhul Sfant nu se ia de la noi chiar daca pacatuim? Atat Hristos cat si Duhul Sfant (impreuna cu Tatal) este acelasi Dumnezeu (Treimea nedespartita). De ce sa-l iei pe Fiul in tine daca in acelasi timp il ai PERMANENT pe Duhul Sfant?
Pentru ca pacatul meu ia locul Duhului Sfant din inima mea(salasluit acolo la botez), iar prin Impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului(dupa spovada constienta a pacatului) se reabiliteaza starea inimii mele din momentul botezului.

Duhul Sfant nu Se ia de la mine si nici nu pleaca pentru ca El vrea sa ramana in orice conditii, asteptand ca eu sa ma intorc cu fata la El. Daca El ar pleca ar insemna ca are capricii si L-ar nega pe Dumnezeu. Folosul meu si al Lui este ca eu sa-L iubesc si sa-l apar locul din inima. La fel putea si Iisus sa Se apere, dar El Il apara pe Tatal:

53. Sau ți se pare că nu pot să rog pe Tatăl Meu și să-Mi trimită acum mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?
54. Dar cum se vor împlini Scripturile, că așa trebuie să fie?(Mt26,5354)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote