Subiect: Glanda pineala
View Single Post
  #7  
Vechi 15.06.2018, 17:52:29
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
Glanda pineala
Salut.
De cateva luni am inceput sa Il redescopar pe Dumnezeu si sa imi doresc tot mai mult sa vad clar diferentele intre ce inseamna Ecumenism ascuns si adevarata si dreapta credinta ortodoxa, asa ca am decis ca orice nelamurire sa o postez pe acest site pentru a primi sfaturi si indrumari cu caracter crestin-ortodox, fara ascunzisuri de vreo natura sau implicatii din alte religii, mai ales cele orientale.
Logica mea referitoare la glanda pineala sta in felul urmator: fiind primita la nastere si calcifiata din cauza introducerii destul de suspicioase a fluorului in apa de la robinet, care nu are nici un beneficiu pentru sanatate de altfel, nu se pune problema a fi un organ care odata devenind functional atrage dupa sine doar energii negative, demonice sau care implica doar meditatii tip Yoga, TM sau orice alt tip de meditatie pentru stimulare. Inca de mic am avut parte de experiente traumatice si am o vaga impresie ca de fiecare data am ales sa ma extracorporalizez, drept dovada fiind osul Fontanela care a ramas deschis si dupa varsta la care in mod normal se inchide (la sugar in mod obisnuit).
De cateva saptamani am inceput sa pun in practica cateva metode de decalcifiere a glandei pineala, care nu au legatura cu vreo forma de hinduism/buddhism mascata. In Biblie apar 2 referiri la glanda pineala( care dupa parerea mea genereaza corpul astral, legatura dintre spirit si corpul fizic ): una referitoare la faptul ca ''luminătorul trupului este ochiul" (Lc. 11, 34) si o alta la o legatura care apare intre corp fizic si spirit, vazuta ca un cordon de legatura.
Deoarece e numita si "sediul sufletului", la Descartes, asteptarile mele dupa perioada de decalcifiere sunt:
-o mai buna ancorare a sufletului in corp, deci mai putine tendinte de extracorporalizare
-o mai buna exprimare a Duhului Sfant, primit de la Dumnezeu prin rugaciune zilnica
-o exprimare a sufletului, in general, care poate primi Duhul Sfant dar este diferit de El
Intrebarea (intrebarile mai exact) ar fi: presupunand ca abilitatile psihice despre care se vorbeste in general in cartile cu referiri la religii orientale sunt dobandite tot prin deschiderea celui de-al treilea ochi ( ma refer aici la controlul subconstientului altei persoane, cititul de ganduri, etc), cum pot sa ma feresc de ele si sa mentin controlul asupra pinealei astfel incat sa imi permita sa primesc doar indrumare de la Dumnezeu prin intermediul Duhului Sfant ? Sunt constient ca odata deschisa, corpul meu fiind din nou ancorat in lumea spirituala ( sau mai bine spus invers), sansele de a primi "indrumari" de la entitati demonice, draci, demoni sunt egale cu cele de a comunica cu Dumnezeu prin Duhul Sfant (mai ales fara rugaciune zilnica si pastrarea legaturii cu Divinul ). Mentionez ca nu imi doresc astfel de capacitati si stiu ca nu vin din partea Dumnezeului, cel prezentat in Biblia ortodoxa, de aceea vreau sa stiu cum pot sa ma feresc de ele si sa o folosesc doar pentru exprimarea Duhului Sfant prin actiunile si gandurile mele. Va multumesc anticipat. Stima.
"Orice gand care are in el renuntarea la smerenie nu e dupa Dumnezeu."
(dintr-o Filocalie)
Lasa pineala ca dracul te orienteaza spre ea,focalizeaza spre smerenie si taierea patimilor si are grija Duhul Sfant de pineala...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote