View Single Post
  #9  
Vechi 21.06.2006, 21:42:56
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Ortodoxia e religia trairii e credinta in care pocainta se traieste si in care Dumnezeu nu e doar un stapan care te pedepseste in focul vesnic daca nu te pocaiesti, ci e un Dumnezeu plin de dragoste care te chiama la fericirea Lui!
in ortodoxie Hristos s-a jertfit di dragoste pt pacatele noastre nu a fost doar un tap ispasitor care a platit o vina!
in ortodoxie ne putem indumnezei , nu santem doar ca niste carpe murdare primite in cer din mila
in ortodoxie, Dumnezeu asteapta sa lucram, nu doar sa plangem si sa ne caim
ortodoxia nu se pate cuprinde in cateva idei dar o sa redau cele mai importante puncte de credinta ortodoxa:
Cuvntul "ortodox" vine din limba greaca(orthos+doxa= dreapta credinta, dreapta slujire a lui Dumnezeu)
1 Dumnezeu este intrait in persoane, Tatal, Fiul si Sfantul Duh
2 baza credintei ortodoxe e Sfanta scriptura si Sfanta Traditie
3 Harul lui Dumnezeu si lucrarea Preasfantului Duh se impartaseste oamenilor prin cele 7 sfintr Taine:-Botezul, Mirungerea, Spovedania(Pocainta), Impartasania, Nunta, Hirotonia, Maslul.
4 La mantuire se ajunge prin -credinta, Harul lui Dumnezeu, fapta cea buna
5 Liturghia este cea mai importanta slujba a Bisericii, cununa rugaciunilor
6 Invierea de apoi si judecata lui Dumnezeu ii vor despartii pe cei rai de cei buni ortodocsii nu cred in purgatoriu
7 Ortodocsii nu cred in imparatia de 1000de ani, Hristios va domni vesnic
8 Biserica Ortodoxa o preacinsteste pe Fecioara Maria si ii cinsteste pe Sfintii care si-au dedicat viata slujirii lui Hristos
9ortodocsii marturisesc jertfa pe crucu si se inseamna cu semnul sf Cruci, inchinarea la icoane ne face sa simtim mai tare prezenta lui Dumnezeu
10 Duminica este ziua Domnului dupa legea Noului Testament
11Dumnezeu mantuieste pe toti cei care se pocaiesc, nu exista predestinare
12Biserica condamna avortul, curvia,si toate pacatele
13 Este condamnata parasirea Bisericii
14Ortodocsii au preoti dupa porunca Mantuitorului si credinciosii canta in biserici fara instrumente muzicale
15 Slujbele religioase sunt randuite pentru tot anul pt ca Dumnezeu nu e al neoranduirii ci al pacii
16 exista 4 posturi mari peste an dar se posteste in fiecare miercuri si vineri si ori de cate ori doreste crestinul
17Nu se accepta prozelitismul religios
18 Biserica nu obliga pe nimeni sa -i respecte regulile pt ca fiecare e liber sa aleaga, Dumnezeu ne-a dat libertatea
ideile au fost preluate din "carte de invatatura crestina ortodoxa" editura institutului biblic si de misiune a Bisericii Ortodoxe Romane editia 1978 Si le-am scris pt cei ce mai au nelamuriri cu privire la ce cred ortodocsii Domnul sa ne ajute
Reply With Quote