Subiect: Un sfat
View Single Post
  #1  
Vechi 09.12.2015, 22:48:52
Iulia M Iulia M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2015
Mesaje: 9
Implicit Un sfat

Buna seara, am nevoie de un sfat. O sa spun povestea mea pe scurt. La locul de munca m-am imprietenit foarte mult cu o colega. Am fost cele mai bune prietene, dar la un moment dat eu am inceput sa simt ca ceva nu este in regula, sa ma simt sufocata, in sensul ca ea dorea sa facem mai mult ca ea, daca o refuzam se supara, mie din pricina asta imi era greu sa spun NU. Usor usor am inceput sa constientizez ca era vorba de un santaj emotional. Pur si simplu prietenia asta, asa cum o percepeam eu, devenise o poveste in care eu eram la dispozitia ei. In timp s-au acumulat frustrari si intr-o zi i-am spus intr-un mod foarte pasnic ceea ce simt si ce mi s-a parut in neregula in prietenia asta si m-a facut sa ma distantez. Mi-am cerut iertare apoi daca i-am gresit cu ceva. Ea mi-a spus sa o accept asa cum este si a recunoscut ca este o persoana orgolioasa. Eu stiu ca nu mai pot accepta situatia, ulterior am inceput sa ne distantam. La munca nu ne vorbim decat sumar, iar atunci eu fac primul pas si o intreb ce face, iar cand imi raspunde, o face monosilabic, nu coopereaza. Nu imi place aceasta situatie si imi transmite o energie slaba. Nu stiu cum sa devin mai puternica si sa nu ma mai las afectata de faptul ca ma ignora. Eu am iertat totul si eram dispusa sa vorbim ca intre colege, asa mi se pare frumos. Dar din partea cealalt nu vad cooperare, deci cum sa nu ma mai las afectata?
Reply With Quote