View Single Post
  #33  
Vechi 13.05.2023, 08:34:03
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit iata ce se intampla in manastiri

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
unii dintre voi traiesc pe o alta planeta sau va faceti ca nu stiti ce se intampla prin unele manastiri.
pot sa spun ca am fost in vreo 2 manastiri pana acum si pot spune ce se intampla pe acolo (am fost in mai multe dar in trecere, in astea doua am stat 1-3 saptamani de cateva ori).

Se munceste fizic zi-lumina iar dimineata si seara sunt slujbe f frumoase.

M-a impresionat f mult ceea ce se citeste pe la Vecernie si Utrenie - din psalmi care sunt un fel de poezie scrisa de David sau alti autori sub influenta duhului sfant, iar cantarile sunt extraordinare.

In ce priveste calugarii, o parte sunt veniti acolo din chemare si o parte din alte motive, dar Sfintii Parinti spun ca Dumnezeu ne primeste pe toti, chiar daca initial ne indoim sau nu prea stim ce facem...

Cine vrea sa afle mai multe despre calugarie gaseste totul in cele 5 volume ale Sfantului Cuvios Paisie Aghioritul, care a fost invatat de insusi Dumnezeu care i-a imprimat in memorie toate raspunsurile la viitoarele intrebari ale inchinatorilor ce aveau sa le puna de-a lungul a vreo 20 de ani in viitor...

Povesteste chiar sfantul cum a fost in rapire invaluit de lumina necreata si i-a aparut in fatza ca la televizor, intrebarea si raspunsul una dupa alta timp de cateva ore si tot ce a vazut n-a mai uitat vreodata, adica i s-a imprimat in memorie totul.

In manastire gasesti oameni mai calmi, mai calzi si mai intelepti decat in lume pt ca sunt potoliti si invatati de duhul sfant si traiesc in pace cu ei insisi si cu ceilalti din jur.

Pacea asta vine de la faptul ca nu vor nimic de la nimeni, in lume toti se zbat si concureaza intre ei pt aceleasi resurse si astfel ajung sa-si piarda echilibrul, se enerveaza usor etc.

oricum mai sunt multe de spus dar si mai multe de trait, probabil ca orice om ar trebui sa stea 2-3 saptamani intr-o manastire ca sa poata face o comparatie cu viata din lume...
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote