View Single Post
  #23  
Vechi 03.09.2011, 19:44:28
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit Sa lasam povestile frustratilor si dezamagitilor

Eu nu cred orice povesti.

Am trait eu insumi experienta Botezului cu Duhul Sfant.
Este extraordinar sa stii ca ii vorbesti lui Dumnezeu intr-un mod direct, prin Duhul Sfant si El te asculta de pe Scaunul Lui de Domnie.
Sa simti bucuria inefabila a dragostei pe care Creeatorul si Mantutitorul tau o arata fata de tine.

Nu am nevoie povestile dezamagitului „tânăr din Leicester (Anglia)”.
Apostolul Petru era un pescar dezamagit care se trudise o noate intreaga si nu prinsese nimic.
Domnul nu s-a lasat descurajat de cuvintele: „Învățătorule, toată noaptea ne-am trudit și nimic nu am prins...”.
Hristos i-a spus atat: „Mână la adânc, și lăsați în jos mrejele voastre, ca să pescuiți” si miracolul s-a produs.
Ca „tânărul din Leicester (Anglia)” a incurcat borcanele si a tras concluzii gresite, e treba lui, imi pare rau.

Dar fie ca este primita cu deschidere, fie cu impotrivire , Lucrarea Duhului Sfant cuprinde mari multimi care traiesc bucuria descoperirii frumusetii Domnului. Si aceasta este foarte important intr-o lume plictisita de crestinism fad si intelectualism fara viata.

Marturiile celor vindecati in mod supranatural, ale celor eliberati de demoni si de patimi grele, bucuria celor care experimenteaza darurile Duhului si, mai ales, multimile de oameni care il primesc pe Hristos in urma predicilor inspirate de Duhul Sfant, marturisesc cu mai multa putere decat impotrivirile sterpe ale celor care nu cunosc experienta umplerii cu Duhul Sfant.

Exista desigur in miscarea carismatica falsuri si imitatii. Au existat dintotdeauna in crestinism.
E necesar sa trecem dincolo de unele manifestari aiuristice pe care le vedem prin filmulete, sa ne uitam in Biblie, in viata Bisericii Primare si sa experimentam viata in Duhul asa cum o vedem manifestandu-se in paginile Noului Testament.

Ema Simona, tu asa experimentezi lucrarea Duhului Sfant in viata ta?
Se manifesta Duhul Sfant in tine asa cum citesti ca lucra El in Faptele Apostolilor?
te intreb daca experimentezi lucrarea Duhului in maniera ortodoxa, nu carismatica.... Experimentezi darurile Duhului? Crezi ca ele se manifesta si astazi?
Sau vii cu vesnicele explicatii „nu e pentru noi”, cu teorii savante de ce tu nu si de ce in cazul tau nu se mai poate face nimic...

Cunoasterea superficiala si graba de a infiera lucrarea Duhului Sfant este o atitudine pe care nu v-o recomand.
A cauta sa dobanditi Duhul Sfant va indemn din toata inima.