View Single Post
  #26  
Vechi 03.09.2011, 21:09:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
V-am informat in repetate randuri ca nu aveti dreptul sa vorbiti decat la persoana I singular.
Nu cred ca aveti acceptul celor pe care va inchipuiti ca ii reprezentati.

Eu nu va consider reprezentatul ortodocsilor si doar a unei minoritati mai impulsive.

Iertati-ma dar nu accept asemenea reguli.
Orice forum este un spatiu public.

Indiferent ca te afli pe un forum ortodox sau catolic sau protestant,
indiferent de varsta, sexul, religia, averea sau grupa sanguina,
toti userii sunt egali in drepturi.

In ce priveste dreptul de exprimare, niciun user nu este mai presus de altul prin NIMIC.

Poate oricine sa accepte discriminarile propuse subtil de dvs si de neica nimeni pe alte topice, pentru mine este NENEGOCIABIL:
- Toti userii sunt egali in dreptul de a-si exprima parerile.


A, da, e adevarat ca e lipsit de bun simt ca un neortodox sa se dea drept ortodox si sa se erijeze in calauza ortodoxa.
E adevarat si ca postarile unora, prin prisma trairii si educatiei lor, sunt mai vrednice de crezare.

Dar de aici si pana la a considera in mod aprioric ca oricine e ortodox ar trebui sa aibe drepturi mai mari pe forum e o cale mai lunga decat Calea Lactee.


Incercati sa deformati adevarul si nu ar trebui sa va luati aceasta libertate.

In toate cultele, inclusiv inclusiv in cel ortodox parerile sunt impartite:
1. Sunt teologi care cred ca darul vorbiri in limbi a incetat si Duhul Sfant nu mai lucreaza astazi prin el.
2. Sunt alti teologi care cred ca Duhul Sfant lucreaza astazi prin toate darurile sale, la fel ca la inceput.

Acesti teologi care cred in darurile Duhului si agreeaza miscarea carismatica exista si in biserica dumneavoastra si in toate celelalte confesiuni crestine.

Dorinta dumitale ar fi sa fie excomunicati din crestinism dar episcopii se incapataneaza sa-i considere frati.



Aveti o grava problema teologica sau de exprimare.
Vad ca iti schimbi nick-ul dar ramai cu exact acelasi narav. Cred ca e cel putin a cincea oara cand iti atrag atentia pentru acelasi lucru si tu continui neperturbat sa faci la fel spunand apoi ca nu ai facut. Imi spui ca eu nu stiu si nu pot spune ce cred ortodocsii, in schimb ne spui tu ce cred ortodocsii. Culmea e ca si spui: "A, da, e adevarat ca e lipsit de bun simt ca un neortodox sa se dea drept ortodox si sa se erijeze in calauza ortodoxa." cand e asemanator cu ce faci si tu. Si cu vechiul nick, vinerea13 aveai obiceiul sa te aliezi cu cei ce aveau aceleasi pareri cu tine si apoi sa dai lectii si sa arati cu degetul. Desi ti-am spus sa comentezi mesajele si sa nu comentezi userii.

Vad ca si de data asta esti in confuzie, nu stii exact pe ce forum te afli si probabil crezi ca e un forum personal, dand si sentinte de admin: "V-am informat in repetate randuri ca nu aveti dreptul sa vorbiti decat la persoana I singular."
Se pare ca doar tu ai numai drepturi nu si obligatii pe forum. Uita-te inca odata la titlul forumlui, seamana cu un forum general, gen softpedia sau roportal? De ce crezi ca scrie crestin ortodox si nu penticostalo-baptisto-ortodox? Pentru ca discutam toate problemele prin prisma ortodoxiei, nu iti poti impune tu credinta ta gresita.
Pentru ca asta faci, incerci de fiecare data sa ataci pe cel ce spune ceva ce nu iti place despre credinta ta sau care are legatura cu conceptiile tale. E adevarat nefolosind cuvinte injurioase, dar prin alte metode. Esti unul din putinii despre care cred ca nu prea au ce cauta pe forum, mai ales ca nu doresti sa-ti schimbi comportamentul.
Din cate am observat tu ai conceptii ecumeniste, dar intelege ca pe unii din noi (ca sa nu mai zici ca zic de toti) nu ne intereseaza ecumenismul penticostal. Din cate vad eu iti scriu de fiecare data degeaba, tu oricum nu intelegi. Toti userii au dreptul sa-si exprime parerile, dar respectand regulamentul si pe ceilalti useri, care din nefericire pentru tine sau in mare majoritate otodocsi daca nu ai observat.

Spui: " Incercati sa deformati adevarul si nu ar trebui sa va luati aceasta libertate", acelasi limbaj de fiecare data.
Trecand si la comentariul tau care e legat de subiect, teologii respectivi daca sunt ortodocsi in niciun caz nu se refera la penticostali, toti ortodocsii stiu ca harul lucreaza in BO la fel ca la inceput, aratand si minuni.