Subiect: Noaptea nuntii
View Single Post
  #27  
Vechi 08.01.2011, 01:23:48
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Cu tristete observ cu unii sunt preocupati de aspectele fizice ale vietii. Ce trist!!

De la bunicii mei stiu, ca-n zilele de miercuri, vineri si duminica, nu se face coca, nu se coace, nu se fac aluaturi(+duminica, nu se coase si nu se spala haine), deci nu-s nici zile de impreunare(+ luni zi de post, si sambata pt a fi curat la sf. liturghie).
Zile de impreunare marti si joi, in cazul in care nu e vreo sf.sarbatoare.

Am avut nunta duminica, desi mi-am dorit sa fie sambata seara. Se putea sambata seara, doar ca era praznic imparatesc, puteam obtine de la episcop...tb canon. Si parintele duhovnic mi-a spus ca pot face sambata seara nunta, dar mai bine duminica. Am stat si m-am gandit, pe 15 august sarbatorim Adormirea Maicii Domnului, cum sa nu respect io o sarbatoare a Maicii Domnului, care m-a ajutat de nu stiu cate ori, si io ma gandeam sa ma petrec in acea seara. Mi-a parut rau si ca am gandit asa ceva. Am hotarat ca nunta s-o facem duminica, si Maica Domnului ne-a ajutat si am avut o nunta frumoasa. Am vrut doar sa subliniez ajutorul imed al Maicii Domnului, pentru o sarbatoare respectata.

Nu stiu de unde e preluata ideea cu noaptea nuntii, mi se pare o absurditate.

Daca va plangeti pt 3 zile, ca nu va impreunati. Oare 40 de zile cat tine postul ce faceti???
Reply With Quote