View Single Post
  #7  
Vechi 09.04.2012, 00:19:45
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stancu Vezi mesajul
... Duhul Sfant nu este o persoana... (restul ereziei nici nu mai merita a fi postata - n.a.)
Domnule Stancu, erezia dumitale vine din ignoranta sau mai rau... (ceea ce ar fi in sine un pacat impotriva Duhului Sfant).

Fratilor, asemenea uraciuni conform carora Duhul Sfant ar fi o energie necreata (ruah) si nu insusi Dumnezeu, sunt invataturi ale celui rau aduse impotriva Trinitatii Divine si care circula in medii eretice din vechime pana acum, in zilele noastre.

Iata insa cum Sfanta Scriptura adevereste despre Duhul Sfant ca este Dumnezeu:


(1) Duhul Sfant ne ajuta; Duhul Sfant mijloceste:
-Si tot astfel si Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra: caci nu stim cum trebuie sa ne rugam. Dar insusi Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite. (Rom.8:26)


(2) Duhul Sfant ne mangaie, ne invata, ne calauzeste:
-Duhul Sfant va va invata chiar in ceasul acela ce va trebui sa vorbiti. (Luc.12:12)
-Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu. (Ioan.14:26)


(3) Noi crestinii stim in adevar ca suntem nascuti din nou, nascuti din Dumnezeu:
-Tot asa este cu oricine este nascut din Duhul. (Ioan.3:8)


(4) Duhul Sfant ne vorbeste::
-Si, pe cand se gandea Petru la vedenia aceea, Duhul i-a zis: "Iata ca te cauta trei oameni. (Fapt.10:19)
-Duhul mi-a spus sa plec cu ei, fara sa fac vreo deosebire. Acesti sase frati m-au insotit si ei si am intrat in casa omului. (Fapt.11:12)
-Pe cand slujeau Domnului si posteau, Duhul Sfant a zis: "Puneti-Mi deoparte pe Barnaba si pe Saul, pentru lucrarea la care i-am chemat." (Fapt.13:2)
-Numai Duhul Sfant ma instiinteaza din cetate in cetate ca ma asteapta lanturi si necazuri. (Fapt.20:23)
-Insusi Duhul adevereste impreuna cu duhul nostru ca suntem copii ai lui Dumnezeu. (Rom.8:16)
-Si am auzit un glas din cer care zicea: "Scrie: Ferice de acum incolo de mortii care mor in Domnul!" "Da", zice Duhul, "ei se vor odihni de ostenelile lor, caci faptele lor ii urmeaza!" (Apoc.14:13)
-Si Duhul si Mireasa zic: "Vino!", si cine aude sa zica: "Vino!", si celui ce ii este sete sa vina; cine vrea sa ia apa vietii fara plata! (Apoc.22:17)


(5) Duhul Sfant ne descopera; Duhul Sfant ne cerceteaza:
-Noua insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau. Caci Duhul cerceteaza totul, chiar si lucrurile adanci ale lui Dumnezeu. (1Cor.2:10)
-In adevar, cine dintre oameni cunoaste lucrurile omului, afara de duhul omului care este in el? Tot asa, nimeni nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu. (1Cor.2:11)


(6) Noi, ca si crestini stim ca trupul nostru este Templul lui Dumnezeu, Templul Duhului Sfant:
-Nu stiti ca voi sunteti templul lui Dumnezeu si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)
-Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant care locuieste in voi si pe care L-ati primit de la Dumnezeu? Si ca voi nu sunteti ai vostri? (1Cor.6:19)


(7) Iata cine este Duhul Sfant:
-Caci Domnul este Duhul; si unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia. (2Cor.3:17)


(8) Cum poti intrista o "energie"?
-Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)


(9) O "energie" nu poate fi batjocorita, pe cand o persoana, da:
-Cu cat mai aspra pedeapsa credeti ca va lua cel ce va calca in picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pangari sangele legamantului, cu care a fost sfintit, si va batjocori pe Duhul harului? (Evr.10:29)


(10) O "energie" nu are sentimente, pe cand o persoana, da:
-Credeti ca degeaba vorbeste Scriptura? Duhul pe care L-a pus Dumnezeu sa locuiasca in noi ne vrea cu gelozie pentru Sine. (Iac.4:5)


(11) Impotriva unei "energii" nu te poti razvrati si mai cu seama, impotriva unei energii nu poti pacatui:
-Caci s-au razvratit impotriva Duhului Lui, si Moise a vorbit in chip usuratic cu buzele. (Ps.106:33)
-De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata. (Mat.12:31)
-Oricine va vorbi impotriva Fiului omului va fi iertat; dar oricine va vorbi impotriva Duhului Sfant nu va fi iertat nici in veacul acesta, nici in cel viitor. (Mat.12:32)


(12) In final, daca mai trebuia vreo confirmare in favoarea Duhului Sfant ca fiind o Persoana, Una din Cele Trei, iata inca o marturie despre Sfanta Treime:
-Caci trei sunt care marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Duhul Sfant, si acestia trei una sunt. (1Ioan.5:7)

Last edited by ucenic; 09.04.2012 at 00:37:54.
Reply With Quote