View Single Post
  #17  
Vechi 04.03.2010, 00:24:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit asta da, aia ba

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bun, si ce pot eu sa fac pentru cunoasterea Lui asa cum solemn declari tu?
Ce pot? Eu sunt mic si neinsemnat in fata lui Universala Nici nu inteleg despre ce vorbeste. Eu nu stiu la ce face referire Dumnezeu, si in acelasi timp este mult prea greu pentru mine sa incep sa-mi inchipui si sa-mi imaginez tot felul de ritualuri, asa cum cintam intruna si sa cred in tot felul de minuni descrise la a 100-a mina.
Eu pot doar sa-mi duc viata in mod pasnic conform normelor de convietuire civilizata si da, inteleg porunca iubirii aproapelui pe care da, o simt in suflet, imi ajut si eu cum pot si cind pot aproapele...insa..alte teorii si abureli...iertare dar ma depaseste, ok?..iar pe mine personal minciuna de sine ma doare si stiu sigur ca-mi lasa o rana pe suflet..asa ca prefer sa evit orice ...inchipuire! ( nu zic ca sunt minciuni, pur si simplu nu ma intereseaza si nu le accept)
Eu nu inteleg dupa ce criterii alegi unele ("iubirea") si lasi altele.. dupa cum iti convine.
Parca te vad: asta da, asta nu, asta nu, asta da.. parca ai tricota o haina de nunta plina de gauri!

Uite.. cunoasterea mistica de care vorbeste Traditie:
De Mă iubiți, păziți poruncile Mele.
16. Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi
......
24. Cel ce nu Mă iubește nu păzește cuvintele Mele. Dar cuvântul pe care îl auziți nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis.
25. Acestea vi le-am spus, fiind cu voi;
26. Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.

Am dat acest citat deoarece ai insistat pe variate threaduri ca Dumnezeu nu ne spune "suficient de clar', nu se face inteles etc...
Ba, dimpotriva, noi suntem surzi si orbiti de pacate.. ca in cei curati vine Sf Duh si aceia curati toate le vor cunoaste!
Eu spun ca este destul de clar!
Reply With Quote