View Single Post
  #135  
Vechi 26.01.2014, 02:55:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"Nu e vorba ca e unica"
Dar cum considerați că este Ortodoxia noastră, în raport cu celelalte confesiuni?
Superioară?
În acest caz, deja introducem un termen de comparație.
Ideea de "unicitate" îmi pare că exprimă mult mai mult decât aceea de superioritate.
Ortodoxia nu este doar superioară între confesiunile creștinismului, ci este mai mult decât atât: unică.
Poate mai corect am putea spune nu ca e superioara, ci singura corecta.

Poate asta ai vrut sa spui cu "unica" ca altfel, "unic" este si lutheranismul, "unic" este si romano-catolicismul, etc.
Fiecare confesiune care a ales sa se distanteze intr-un fel sau altul de celelalte, e unica in felul ei.

Citat:
"E greu sa explici unui ecumenist ce inseamna relativizare"
Personal înțeleg relativismul religios, foarte succint spus, drept concepția potrivit căreia toate credințele religioase au aceeași valoare de adevăr, inclusiv în privința ideilor contradictorii dintre ele.
Si atunci ce propui vizavi de diferente?
Ignorarea lor?
Chiar si cand e vorba de contradictii flagrante?
Aruncarea lor la costul de gunoi al lucrurilor neimportante, mutand greutatea atentiei pe relative asemanari cum ar fi ca folosim (aproximativ) aceeasi Biblie si ca Dumnezeul fiecaruia este definit prin anumit termeni comuni?

Din ce ai spus pana acum, am inteles ca unitatea e o problema "psihologica".

Nimic despre problema diferentelor chiar majore vizavi de adevarul de credinta si nu neaparat ala "ultim si esential" vazut reductionist prin ignorarea detaliilor care in cazul asta sunt foarte importante.

Citat:
Iar creștinii eterodocși ecumenici pe care-i cunosc sunt deosebit de toleranți.
De exemplu, îmi amintesc cu bucurie cum odată, discutând cu o măicuță catolică despre textul Crezului în versiunile greacă și latină, am spus, din politețe, "Una, Sfântă, Catholică și Apostolică Biserică", iar dumneaei m-a lăsat să-mi termin ideea și apoi mi-a spus pe un ton mirat: dar poți să spui "sobornicească". I-am explicat că mă refer la sensul originar al termenului "catholic" (diferit de cel confesional de după Schismă"), iar ea a repetat că să nu spun "catolică", ci "sobornicească".
E o gluma sau ce?

Ati cazut de acord in privinta unor sinonime si la asta se reduc toate diferentele catolici-ortodocsi?

As fi fost curios unde ar fi ajuns aceasta buna intelegere daca ati fi discutat de exemplu de cinstirea cuvenita Papei.

Sau rostul postului si de ce oficial a fost practic desfiintat din romano-catolicism.

Sau contraceptia cu binecuvantare sub pretextul a fi "naturala".

Si altele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.01.2014 at 03:10:15.
Reply With Quote