View Single Post
  #373  
Vechi 24.03.2010, 20:21:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@o-tzaranca - wow, mi-ai facut statistica!
Nelamuririle mele nu sunt de natura sexuala. Aici a fost de ex. alt subiect si totusi cineva (dar nu eu, ci mi se pare ca Anca, sau nu stiu cine), a ajuns sa discute despre relatiile dintre soti si nasterea de copii, toate sub semnul pacatului.
Eu in genere am deschis fire de discutie pe alte teme.
Nu ma preocupa decat sa mentin respectul in familie.
Si asa se intampla si pe alte fire.
Daca te uiti mai bine majoritatea celor de aici (inclusiv tu) scriu mult la discutii de natura umana: femeie, barbat, post, casatorie etc.
Si acolo in mod inevitabil se ajunge si la acest subiect
Multumesc pentru sfaturi. Scriu destul de rar totusi in multe zile.
Si citesc acatiste mai multe, sa stii. Acum il citesc pe cel al Domnului nostru.

@Jane - ai dreptate doar intr-o privinta viata este si asa destul de grea.
Si tocmai de aceea, negasind nici in biserica (institutie) echilibru si sprijin, ma simt asa.
Degeaba incercati sa (va) convigeti. Era mult mai simplu si pentru acest fir de discutie si pentru acest forum sa recunoasteti. Nu va taie nimeni capul, nu e vina voastra, asa au lasat altii acum 2000 ani, ca femeia sa aibe alt statut in biserica.
Este o realitate.
La fel si cu cei casatoriti: monahii (inlcusiv cei care au facut canoanele), asa vad relatiile dintre soti (nu numai, dar in speta).
Si asa nu se ajunge niciodata la un rezultat. Exista multe pareri (diverse) pe temele astea: femeie, barbat, casatoriti, post, nunta etc.
Atata tot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote