View Single Post
  #42  
Vechi 07.12.2021, 14:43:41
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 395
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu Č™tiu că nu era problema de la tine, s-a înČ›eles din mesajul de pe 5 decembrie că nu te simČ›eai bine în acea casă, dar poate ai mâncat din mâna aceleia sau ai purtat lucruri cu făcături etc.

Profilactic e bine să stăm cât mai aproape de Sfintele Taine Č™i să încercăm să ne sfinČ›im, scopul duhovnicesc al omului pe pământ e despătimirea Č™i unirea sufletească cu Dumnezeu, deci cu cât începi mai repede ai Č™anse să sporeČ™ti în înČ›elegere duhovnicească.

Iar lucrarea mântuirii se face începând din tinereČ›e, la tinereČ›e ai memorie la bătrâneČ›e poate te lasă memoria, la tinereČ›e ai putere/vigoare la bătrâneČ›e scade rezistenČ›a fizică, te dor oasele ai reumatism, poate nu mai ajungi la slujbă, la tinereČ›e vezi bine să citeČ™ti Č™i să acumulezi, la bătrâneČ›e dacă nu ai citit din tinereČ›e cu greu să înveČ›i atunci de la 0.
Posibil, ca se faceau multe mese in care eram invitati la diferite gratare, zi de aniversari cu multi musafiri acolo, e posibil ceva...dar nu am avut cine stie ce sa ma afecteze pe mine. Am trecut peste asta, au trecut ani de atunci de cand eram mic pana la facultate.

Eu oricum merg la Biserica de cand sunt mic (nu atat de des precum persoanele in varsta etc...) dar ma duc. Duminici, spovedanii, posturi facute...etc... Nu cred ca mai am nimic ce sa ma afecteze cu farmece chestii trestii....desi da raspunsu si pentru Sebastian este sa faca ce ai spus si tu si sa mearga la Biserica, spovedire, rugaciuni, dezlegari, post etc......

@Moroco, am inteles m-ai confundat. Nu-i nimic :)))
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote