View Single Post
  #24  
Vechi 17.10.2014, 16:01:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Dar e absurd sa comparati mersul la o petrecere, cu ora de religie. Cum poate sa nu faca bine ora de religie? Eu nu va pot intelge, pe voi ateii, mi se pare ca aveti scara valorilor inversata, vedeti raul bine si binele rau.
Copilul meu ar avea dreptul sa mearga la cursuri islamice daca ar vrea el sa faca asta. Dar nu cred ca ar vrea sa o faca, daca l=as creste in credinta noastra.
In orice caz ateii nu respecta dreptul copiilor.
Exact! Fiecare parinte vrea sa-si creasca copilul in imaginea lui.

Nu ca n-as fi de acord sa nu se faca ora de religie pentru copiii ortodocsi (inafara de faptul ca incep unii profesori sa ii sperie cu iadul si tortura inca din clasa a 5-a), dar daca exista ora de religie ortodoxa, atunci ar trebui sa existe ora pentru orice religie din tara asta.

Sau, o solutie mai simpla ar fi sa combini toate religiie, sa faci "istoria religiilor", in care sa incluzi toate religiile, sau sa faci ora de religie ortodoxa optionala.

In momentul de fata, ora de religie este obligatorie, si optionala la cererea parintiilor. Ar trebui sa fie invers: copilul sa poata sa mearga la cererea parintiilor. Iar orice parinte ortodox probabil ca o sa fie de acord cu asta. Pana la urma, ar fi vorba de un mic chenar unde ei ar completa cu un "da" sau "nu".

Last edited by abaaaabbbb63; 17.10.2014 at 16:04:25.
Reply With Quote