View Single Post
  #4  
Vechi 16.08.2020, 05:31:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Bine ai venit, alexlucian!

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
...

Eu zic sa te duci exact la acel preot.
Este chiar ceea ce ai nevoie.
Si eu sunt de parere ca are intr-adevar nevoie de acelasi preot, mai ales acum, cand Alex este asaltat de resentimente din cauza orgoliului ranit.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian;
Mai astept un sfert de ceas. Apare in sfarsit si agheazma mare. O beau si ies obidit si tulburat din biserica.

...

In timpul spovedaniei, imi daduse niste sfaturi si mi-a spus sa mai vin pe la el peste vreo 2 luni. Nu stiu daca o sa ma mai duc.
Nu mai fii tulburat! Nu e in regula ca ai iesit obidit si tulburat.
Ma bucura ca ceri un sfat aici si nu te "blindezi" cu o atitudine ostila fata de acel preot, mai ales ca, poate, este impovarat cu multi pacienti trimisi la el de catre terapeut; te rog sa ai intelegere fata de el si sa-i intorci si "celalalt obraz", adica sa nu pui la suflet nimic fiindca in felul acesta dovedesti lui Iisus Hristos ca spovada a fost curata si eficienta, adica te-a curatat de pacate, caci daca manifesti o respingere fata de preot, atunci tu te opui Duhului Sfant, Care ti-a ascultat spovada. Daca nu te mai duci la el, atunci degeaba te-ai spovedit ca nu te-ai curatat.

Dupa ce te impartasesti la el vei putea sa nu mai mergi la el, sau sa-ti cauti un alt duhovnic, dar acum e important sa te smeresti mai mult decat oricand in fata lui, fiindca situatia asta chiar Iisus Hristos a "regizat-o" pentru tine. De ce? Ca sa te smeresti mai mult decat iti permite orgoliul, mai mult decat normal, dupa cum spune si colegul Penticostalul Traditional.

Crede-ma ca si mie mi s-a intamplat acelasi lucru la inceput cu actualul meu duhovnic, eu mergand printre primii la impartasire si m-a respins; dupa Liturghie am discutat mai pe indelete si abia duminica a treia m-a impartasit.
Rememorand acum acea situatie, inteleg ca a actionat corect, chiar daca nu prea mi-a convenit.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 17.08.2020 at 03:51:44.
Reply With Quote