View Single Post
  #7  
Vechi 05.09.2009, 19:39:06
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Ma gandesc la cuvintele Parintelui Arsenie Boca, el spunea ca "avem preotii pe care ii nastem", si ca daca vrem preoti mai buni, sa nastem preoti mai buni.

Cred ca se referea la rugaciunea mamei si in timpul sarcinii, la pastrarea curatiei in timpul sarcinii si al alaptarii,dar si la invatatura pe care un copil o primeste din familie..


Am avut un unchi, Dumnezeu sa il ierte, a decedat acum 4 ani..Avea 2 copii, iar sotia lui facuse nu se stie cate avorturi, era fumator si deosebit de mandru cu toate cate erau ale lui: fetele lui cele mai destepte, cele mai frumoase,cele mai credincioase, mama lui cea mai harnica, smantana lui cea mai buna, etc. Nu stiu nimic despre aspiratiile lui spirituale, dar la exterior nu arata ca un crestin ortodox ( nici eu nu arat si nu ma port, stiu asta )

Dumnezeu l-a luat la varsta de 45 de ani, cand era in penultimul an la Teologie, voia sa se faca preot la mama lui in sat..Incerc sa nu il judec, dar ma gandesc ca Dumnezeu l-a luat ca sa nu ii dea prilejul sa faca pacate si mai mari..

Cred ca trebuie sa ai idealuri mai inalte care sa te indemne sa urmezi aceasta facultate, nu neaparat banii sau statutul social..Ceea ce ma macina este insa motivul pentru care acesti tineri vor sa urmeze Facultatea de Teologie, ar putea oricare alta facultate, de ce asta, daca nu ii intereseaza mantuirea lor?

Nu vreau sa va smintesc,in nici un caz, dar eu sunt tare dezamagita si caut si exemple bune printre acesti studenti de la care am asa de multe asteptari..pentru pana acum, am o multime de exemple negative..

Am cunoscut cativa studenti / studente la teologie si nici unul nu dadea semne ca stie care este scopul vietii crestine. Din pacate acesti oameni ii smintesc pe cei din jur lor, ducand la pagube sufletesti intre cei caldicei care cu greu se pot repara..( si eu smintesc prin viata mea si ma doare asta.. )
Reply With Quote