View Single Post
  #2  
Vechi 25.06.2019, 07:51:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
Buna ziua!
Am fost botezata greco-catolica, la dorinta bunicii mele.
Parintii mei sunt ortodocsi si au frecventat si biserica ortodoxa si cea greco-catolica.
Am in prezent 18 ani, si as dori sa ma convertesc.

Sunt totusi totalmente lipsita de informatii. Prietenii mei ortodocsi mi-au sugerat sa ma botez la o manastire, dar cred ca as avea nevoie de un duhovnic.
Mi se si pare absurd sa primesc botezul, dat fiind faptul ca am dus o viata pacatoasa, dar am auzit ca un botez spala si pacatele anterioare.
Imi este greu sa cred asta sincer, si as vedea necesara spovedania, avand in vedere faptul ca am comis pacate inainte, desi am incercat din rasputeri sa duc o viata morala chiar si secular.

Am trait fara religie pana in momentul actual.

Sunt extrem de rusinata de pacatele mele, ma tot gandesc daca exista iertare pentru ce am facut inainte.

Nici nu stiu cum ar trebui sa procedez ca sa ma botez, pe cine ar trebui sa contactez, ce ar trebui sa fac. Sunt complet in ceata.


As primi cu drag ajutor, chiar si din cadrul bisericesc.

Va multumesc!
Bine ai venit!

Nu conteaza ce-ai fost, conteaza ce esti.
Nu conteaza cate/ce pacate ai facut, conteaza ca te pocaiesti.

Si eu sunt botezat greco-catolic, dar frecventez parohia ortodoxa a pr. Daniel, "Sf Cuvioasa Parascheva", dar el nu mi-a cerut sa ma "botez orotdox" si m-a primit cu bratele deschise. Nu stiu cum as fi reactionat daca pr. Daniel mi-ar fi cerut sa ma botez din nou, eu stiind ca am primit un botez valid; un nou botez ar fi insemnat "invalidarea" celui primit la inceput, ceea ce pentru Dumnezeu n-ar fi o placere fiindca El este Acelasi si pentru greco-catolici si pentru ortodocsi, mai ales ca si Litughia este aceeasi, compusa de Sf Ioan Gura de Aur, greco-catolicii fiind primiti in Biserica Catolica (dupa mai bine de 30 de ani de demersuri) numai impreuna cu ritul lor ortodox.

Mi s-a spus mai demult ca Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa( care sunt recunoscute ca biserici surori) isi recunosc una alteia tainele savarsite in folosul credinciosilor, asa ca un alt botez n-ar mai fi necesar, iar pe forum sunt mai multe posturi/mesaje, daca nu chiar topicuri, despre acest nou "botez"; insa sunt unii clerici sau asa-zis credinciosi mai "extremisti"(ca sa nu zic habotnici) care au pareri contrare cand e vorba de altii, nu cand e vorba de ei. Daca n-ar exista aceasta recunoastere a tainelor deja savarsite de cealalta biserica, atunci sotilor nu li s-ar recunoaste cununia, ceea ce ar insemna o impardonabila ostilitate.
Eu zic ca cel mai important aspect la care se uita chiar si Dumnezeu cu mare atentie este inima ta si ce ai in ea:

45. Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune, pe când omul rău, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Căci din prisosul inimii grăiește gura lui.(Lc6,45)

Botezul nu e pentru "spalarea" pacatelor; spovada e pentru asa ceva si spovada este primul lucru serios pe care va trebui sa-l faci, dar ar fi bine sa le-o sugerezi si prietenilor tai ortodocsi(care te-or fi sfatuit cum au stiut si ei).
Si Sf. Costantin (fiul Sf Elena), imparatul Imperiului Roman de rasarit, si-a propus, dupa ce a legalizat crestinismul, sa se boteze la sfarsitul vietii ca sa i se stearga toate pacatele vietii, ceea ce este cu totul fals pentru ca Dumnezeu nu spala "scmecheriile" astea cinice, care denota intentia de a pacatui in viitor. Se pare ca mama sa l-a sfatuit mai corect.

Rusinea ta, la 18 ani, pentru pacatele comise e un mare motiv de bucurie fiindca (se pare) esti hotarata sa le repudiezi prin spovada.
Marire Tie, Doamne, marire Tie!
Ti se vor ierta toate cate le marturisesti fara niciun dubiu.

Eu te sfatuiesc sa ceri ajutor bunicii tale(daca mai traieste) pentru a vorbi foarte serios cu un preot caruia sa-i spui in cursul spovezii tot ce te framanta; daca nu mai traieste bunica ta, atunci cauta cu rabdare, dar si cu hotarare un preot(chiar si la o manastire) care sa te asculte si el cu rabdare. N-ar fi rau sa "treci"(sa urmezi) o cateheza, o initiere.
Convertirea presupune schimbarea religiei crestine, ceea ce nu e cazul tau; aici ar fi vorba de a trece la cultul ortodox, dar si asta ar trebui s-o faci numai dupa multa chibzuinta, de aceea am sugerat s-o consulti pe bunica ta; faptul ca ai prieteni ortodocsi nu e un motiv serios.

Orice intrebari mai ai le astept ca sa raspund cu placere la ele.




P.S. A propos! Ca sa-i verifici cat sunt de ortodocsi prietenii tai, cat de bine te-au sfatuit si cata incredere poti avea in ei, ar fi bine sa-i intrebi pe fiecare cand si-au facut ultima spovada...
Pentru ca mai putin de 10% dintre crestini merg regulat la biserica, pentru ca mai putin de 10% din ei se spovedesc regulat (adica la fiecare praznic imparatesc, de 6-7 ori pe an) vei vedea calitatea "duhovniceasca" a prietenilor tai.
Faptul ca ei ti-au propus botezul ca sa ti se stearga "arhiva" pacatelor sugereaza cam ce "aplecare" au ei spre spovada.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.06.2019 at 03:49:18.
Reply With Quote