View Single Post
  #5  
Vechi 17.01.2011, 14:51:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
In biserica am vazut adeseori oameni care se Impartasesc doar pentru ca le-a zis duhovnicul ca Impartasania deasa e buna(si oarecum ii anima atentia acordata de parinte, si de cei care ii privesc). Insa desi la biserica se poarta cuvios, dupa ce se intorc pe la casele lor duc o viata destul de rece, cu brafa, cu invidie, si alte lucruri triste.
Dealungul anilor am vazut ca situatia nu s-a imbunatatit in cazul lor desi se spovedeau/impartaseau des, ba din contra au adunat si mai multa deznadejde in suflet.

Si atunci ma intreb cum e mai bine: sa ne impartasim desi nu suntem vrednici, sau sa ii spunem duhovnicului starea care o avem, sa nu ne impartasim dat sa ramanem realisti si sinceri cu noi insine?
Pentru cei care se impartasesc des, ispitele sunt si mai mari. Cel rau vine si vede casa maturata si cheama alte sapte duhuri pentru a-l incerca si mai tare. Am trait-o si eu personal, impartasindu-ma des, dar asta nu e motiv sa dau inapoi. Daca duhovnicul celor pe care i-ai observat tu le-a dat voie sa se impartaseasca, de ce te opui tu? Te sminteste ca inca mai au probleme dupa aceea? Doar nu se termina cu lupta dupa momentul curatirii de pacate.

Nimeni nu e vrednic sa se impartaseasca, nici macar preotul care ne ofera Sfanta Impartasanie. Si totusi o face, invitandu-ne sa fim impreuna Trupul Lui Hristos. Da, trebuie sa constientizam starea de pacat din care trebuie sa iesim, insa fara ajutorul Lui Hristos prezent in Sfintele Taine, nu vom reusi. Fara Spovedanie si Impartasanie facute cat de des posibil nu avem sansa de mantuire de cel rau, e limpede.

Spune-mi, in care moment al vietii tale vei indrazni, fara sa te mustre constiinta, sa te apropii de Sangele Lui Hristos? La batranete? Atunci nu vei mai fi pacatoasa, cum te consideri acum? Sau daca te impartasesti de patru ori pe an, de ce indraznesti atunci sa o faci, se schimba ceva anume ca se te invredniceasca?

Mai mult, pentru care motiv ceri Lui Dumnezeu sa te ierte prin Spovedanie, care este o alta Taina extrem de importanta lasata noua, daca dupa aceea vei comite iarasi oarece pacate? Pentru Taina Spovedaniei suntem oare vrednici, iar pentru Sfanta Euharistie nu - sau cum sa inteleg?


Sfantul Ioan Gura de Aur ne zice asa: "cel ce nu este vrednic să se împărtășească în fiecare zi nu este vrednic nici măcar o dată pe an, pentru că vrednicia nu ține de timpuri (perioade sau soroace)."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote