View Single Post
  #4  
Vechi 24.10.2011, 13:27:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrewww Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova? ,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.
Sa stii ca Martorii lui Iehova sunt invatati sa nu insiste daca vad ca omul nu este interesat, chiar li se atrage atentia celor care fac lucrare misionara sa tina cont de acest aspect. Am o cunostinta martor care-mi spunea: “ Daca un om nu doreste o brosura, sa o refuze, sa nu o primeasca din politete, caci eu nu vreau sa dau o carte unuia, care dupa ce trece coltul strazii o arunca la gunoi. S-a depus o munca in redactarea si editarea acelor carti, care au avut si un cost.” Ii dau dreptate. Nici eu nu primesc brosurile , din moment ce nu-s interesata sa le citesc, cunosc suficient despre credinta lor, iar revistele prezinta in general aceleasi texte legate de morala si viata crestina, cum sa fii fericit. (dublate de poze frumos colorate, foarte tropical) Daca citesti una e suficient sa-ti faci o parere, la fel sunt si celelalte, n-are sens sa le citesti. Nu sunt texte strict legate de dogmatica lor, ci mai mult indemnuri spre moralitate (sa nu bei, sa nu te droghezi , povete pentru o viata sanatoasa etc.)

Nu comentez doctrina lor, caci se stie care e pozitia ortodoxa fata de credinta lor, insa apreciez la ei ca sunt inclinati spre studiul biblic, iar daca tu nu esti pregatit si n-ai o cultura teologica solida, n-are sens sa intri intr-un dialog interreligios cu ei, caci sigur te vor “inchide”, aducandu-ti o multime de argumente, pe care le prezinta cat mai convingator si destul de logic, dintr-un anumit unghi. Ei citeaza un numar limitat de versete, in favoarea unui argument (ex. natura lui Iisus), pe cand invatatura completa a Bibliei asupra acelui subiect ne conduce la o concluzie diferita, insa cum tu nu stapanesti bine textul biblic, nu poti sa-l contrazici si te vei simti confuz. In mod normal, Biblia se interpreteaza in mod inductiv, adica deducem adevaruri generale din fapte concrete, luand in considerare tot materialul biblic privitor la subiect. Ei insa nu fac intotdeauna asta, iar uneori merg pe generalizari pripite (cum e si cea privind transfuzia de sange) , iar alteori confunda exprimarea figurativa cu cea literara. De fapt reprosul pe care ei ni-l aduc noua e acesta: ca interpetam prea mult la sensul figurat/simbolic, in timp ce ei merg pe interpretarea literara, desi aceasta nu e intotdeauna cea corecta. In rest, ce parere sa am? Sunt oameni ok, la fel ca oricare altii, oameni "de treaba" :)

Last edited by ioanna; 24.10.2011 at 13:51:45.
Reply With Quote