View Single Post
  #9  
Vechi 15.10.2017, 14:17:40
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit Albanezii-imigantii din Lucera Italia?

Am discutat si cu un albanez, el zicea ca limba lor seamana cu Italiana. Dar Albaneza nu este o limba latina, deci trebuie sa aibe o legatura cu alte limbi vorbite in Italia care s-au integrat in limba Italiana.

Si cum auzim in anul 1300 a fost cucerit orasul Lucera din Italia la 150 de km de Bari.

Si Musulmanii nu au fost omorati, pentru ca nu sunt documente.

deci au plecat, Unde?

oricine pate sa vada ca cel mai scurt drum de fuga este in Balcani, pe marea Adriatica care este o mare blanda.

M-am mirat intordeauna de ca Albanezii sunt majoritari Musulmani dar au si Albanezi Catolici dar si Albanezi ortodocsi.

Din Italia? Doar acolo in Mezziogirono (Sudul Italiei) pana in anii 1300 traiau si Musulmani si Catolici si Ortodocsi impreuna.

De asemenea l-a intrebat pe un Sarb: de unde vn Albanezii in Kosova? Mi-a raspuns: sunt imigranti, si din in perioada lui Tito (conducatorul catolic croat al Jugoslaviei din comunism), mai traiau dupa masacrele facute de nemti ( daca comunistii lui Tito omorau un soldat german, atunci erau impuscati 10.000 de barbati ortodocsi sarbi) putini oameni (mai ales sarbi, ca de murea tatal si familia era , sau nu putea traii ani fara sa manance) acolo si unchiul meu a vrut sa se mute pentru ca primeai Pamant gatis acolo.
Reply With Quote