Subiect: Cum sa o iau?
View Single Post
  #6  
Vechi 16.11.2020, 18:24:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Obisnuiesc sa discut lucrurile personale cu duhovnicul meu de la manastire dar cu pandemia asta voi face un compromis.
Ai încercat să-ți iei duhovnic de mir ?
Întreabă mai mulți preoți despre situația ta poate crește și calitatea răspunsurilor pe care le primești.
Acuma fiind postul Crăciunului cam la toate parohiile ar trebui să fie măcar un preot care să spovedească.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Acum am o relatie si doresc sa fac nunta doar pentru ca asa e bine. Vreau sa tin postul craciunului, mi-am cumparat multa tamaie, miruri cu care sa a dau vreau sa chem si preotu sa imi faca o cruce pe perete.
Ce înțelegi prin așa e bine ?

E primul post pe care vrei să-l ții întreg sau ai mai reușit?
Și de Bobotează se face o cruce deasupra ușii, când vine părintele cu crucea, nu știu dacă anul acesta vor mai merge prin case.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Cum sa o iau daca nu imi iese nimic in buzunar?
Ia-o cel mult ca pe o ucenicie într-un domeniu, nu știu dacă e nevoie de și mai multe aplicații pe net, pe termen lung există riscul să se reducă participarea euharistică și trăirea să se mute în virtual.

E normal că va fi greu acum pentru că nu sunt nunți,botezuri, majorate, ceremonii de absolvire de fotografiat.
Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Mentionez ca muncesc cu placere dar nu am nici o motivatie faptul ca trebuie sa ma casatoresc nu o fac pentru mine ci pentru Dumnezeu.
Păi și ce o să te faci în căsătorie, dacă de pe acum nu-ți place .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.11.2020 at 18:28:43.
Reply With Quote