View Single Post
  #3  
Vechi 21.02.2012, 14:33:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh acum si pururea si in vecii vecilor.
Am 27 ani si as vrea sa va spun povestea vietii mele. Dau acest exemplu pentru a arata ca yoga/reiki/bioenergia/ samd pot indrepta un biet pacatos.
O sa fie un post relativ lung, dar incerc sa pun cat mai multa iubire in el.

Pe la 20 de ani faceam ce face orice alt om "obisnuit": mergeam la scoala, la discoteca, petreceam , obisnuiam sa beau sa ma "distrez" cu fete etc. Nu deschisesem Biblia decat sa vad cate pagini are - la biserica nu sunt sigur ca ma duceam nici macar cu ocazia sarbatorilor de nastere si inviere. Eram ateu convins si credeam ca toti credinciosii sunt caracterizati de un singur atribut "prostie incurabila".
Asa am reusit sa ma imbolnavesc incet dar sigur de : stomac , colon , colecist , prostata etc.
Nu am reusit timp de cativa ani sa ameliorez macar simptomele avute cu ajutorul medicinei clasice, nici prin gand nu mi-a dat sa ma rog lu Dumnezeu si asa m-am imbonavit din ce in ce mai rau ( gastrita eroziv -hemoragica / prostatita / colon iritabil). Nu mai reuseam sa dorm noaptea si nu mai aveam nici o speranta.
In aceasta stare am ajuns la un centru de bioterapie. Aici mi-am recapatat: sanatatea , speranta si bucuria de viata, iubirea pentru Dumnezeu. Asta s-a intamplat prin: bio-energo- terapie, yoga, reiki, pranic healing, tehnica radianta si rugaciune .

Nu mai sunt omul care eram. Acum merg la biserica ,ma spovedesc, am citit Biblia si citesc vietile sfintilor, ma rog cat de mult pot.
Mi-am intarit credinta in Iisus Hristos am invatat ce inseamna sa-L iubesti pe Dumnezeu , sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti si mai ales sa fii smerit.

Va rog, iubitii mei frati intru Hristos sa aveti intelegere fata alte religii, fata de yoga, fata orice pacatos - oricine se poate indrepta si poate intelege adevarul.

Avem noi voie sa ocaram pe cei care fac yoga ? Avem noi voie sa-i indepartam de la Hristos ? Oare nu a spus El ca pentru pacatosi a venit ?

CUM NE CREDEM NOI DREPTI DACA NU AVEM PIC DE SMERENIE? Cine suntem noi sa-i judecam ?

Eu sunt si va spun ca fratii nostrii budisti si yoghini si hindusi pot fi mai smeriti si mai plini de iubire decat unii din noi "drept maritorii ortodocsi ".

Eu va spun:
- yoga este o invatatura cu mult mai veche decat Biblia
- yoga ajuta foarte mult trupului
- cum credeti voi ca poate un biet pacatos bolnav - care nu mai are aproape nici puterea sa traiasca - sa ajunga sa aibe puterea sa "creada" si sa se mantuiasca ?

Am citit acest forum si am vazut tot felul de exprimari de genul : "reiki , yoga , invocarea energiilor, spiritelor -spiritismul - mediumitate , clarviziunea etc toate sunt de la necurat" .

Mai fratilor pai eu daca ma rog la Sfantul Grigorie Decapolitul - Slavit fie Domnul - nu-i invoc spiritul ? nu zic roaga-te sfinte parinte pentru mine , vin si apara-ma ?
Asta inseamna ca sunt spiritist ?

Nu zic eu : IIsuse trimite lumina ta catre mine si ma curateste - nu invoc oare o energie ?

Sfintii parinti oare nu sunt clarvazatori ? Daca noi nu stim ce e ala corp energetic inseamna ca nu exista sau ca e necurat ?

Cine iubeste pe Dumnezeu poate folosi yoga ca pe o unealta buna. Cutitul ajuta si la taiatul painii si la ucis oameni - fiecare alege.

Stiti ce neglijam noi: faptul ca si crestinismul folosit prost tot rau ajunge !

Dumnezeu sa ma ierte si pe voi sa va binecuvinteze !
Iti sun eu ce am inteles din povestea ta....fara formulele de inceput si de incheiere, pe care le-ai copiat de undeva, ca sa dea bine....tu nu ai nicio treaba cu religia, ci doar vrei sa vinzi castraveti gradinarului, in speta, aberatii de tip yoga, riki kiki...

Doamne ajuta, mai cauta...si cu siguranta vei gasi calea!
Reply With Quote