View Single Post
  #62  
Vechi 04.07.2012, 13:19:14
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Și care-i problema? Nu-ți place folclorul mioritic? Eu mă dau în vânt după el. Sau nu se poartă în București așa ceva?
Nu te obligă nimeni să crezi sau să mergi la părintele. Prin gura duhovnicului vorbește Iisus Hristos.
Nu se "poarta" "folclorul" pe Calea Victoriei...Problema e ca ,in opinia mea,sinteti in inselare ,facind din acest preot C,un intelept,si voiam ,prin cuvintul folclor (scuze,omisesem ghilimelele),sa transmit semenilor mei un mesaj.Daca tu te dai in vint dupa pr C (si dupa folclor,de asemeni,si te felicit pentru folclor!;mea culpa! ca nu-s asa iubitoare; te felicit si pt poezie,la mai-mare iti doresc!)din anumite considerente,asta nu inseamna ca tre sa dea buluc si altii.Gindeste-te ca sint oameni amariti,care au neaparata nevoie de rugaciuni si SFAT.Il stiu pe acest monah.Nu stiu daca ,si cit Har are(si nici nu vreau sa cercetez mai mult decit am facut-o),dar stiu ca are o marca de telefon cum la putini Oameni de Afaceri prosperi am vazut!Bietul monah!!!asta-i din cauza ca a depus votul saraciei de buna-voie.
Nu le mai faceti voi reclama p-aici ca nu e cazul.Au si-asa o sumedenie de Clienti...
Stiu un loc unde astazi,peste 2 ceasuri,se va pune temelia unei Biserici.Sint acolo "detasati" 2 monahi,de-o curatenie interioara si de-o simplitate exterioara rar intilnite.Au facut ascultare,si au stat anul trecut,in cimp deschis,intre balarii care urcau pina la genunchi,intre mormane de gunoi,si salbaticie,fara curent electric,fara apa curenta,fara gaz fara parimantile de fite,dormind in cite o rulota...si asta la doar 2 pasi de Capitala.Daca le-a dus cineva apa au baut,daca le-a dus cineva vreo luminare au avut ce-si aprinde seara,de mincare ce sa mai vorbim...Si-s monahi imbunatatiti,postitori ,cu frica de Dumnezeu, cu dragoste pentru semeni,si cu indrazneala inaintea lui Dumnezeu.Stiutori de carte,adica oameni invatati.N-au pregetat sa-si paraseasca "chiliile" comfortabile,dintr-o importanta manastire bucuresteana si sa aleaga..pustia.Au facut Sf Liturghie sub cerul liber,in zgomot de roti de tren,huruit de avioane,croncanit de ciori,si invadati de "oaspeti nepoftiti",fie cu 2 ,fie cu 4 picioare...Ei,si-au vazut,cuminti,de misiunea incredintata lor.Din cind in cind le mai trecea pragul cite vreun fost ucenic.Veneau,a greu si cu greu ,la ei,pentru o spovedanie si pentru Cuvint de Folos,si poate le mai si duceau cite-o ofranda,dupa larghetea inimii,si dupa putinatatea portofelului...Prezenta ucenicului in acele locuri era bucurie pentru ei,caci..
.. drumul pina la Ruina este o adevarata aventura,imediat ce iesi din capatul cartierului Giulesti.Este vorba despre Ruina de la Chiajna...
...nu-i raiul cu flori si alei pavate de linga Merriot,e RAI-ul de linga Groapa de Gunoi Giulesti-Sirbi(Chiajna-Bucuresti), Ruina de la Chiajna,ce va purta, de azi ,hramul :Acoperamintul Maicii Domnului si Sfintul Ioan Hozevitul.
Drum Bun pe CALE!..
Reply With Quote