View Single Post
  #67  
Vechi 22.07.2012, 02:57:44
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sora Ivana, la ce-ti foloseste acest mod partinitor de a pune problema? Cine a negat sfintenia acelor monahi, care pun bazele unei manastiri sau schit (presupun). Ce cunosti tu despre cata ascultare a facut la randul lui, Parintele Ciprian. Nu te intreaba nimeni daca Parintele are sau nu are har. Cei care l-au cunoscut intr-o imprejurare sau alta, s-au convins ei insisi. Ca unii se duc "sa cerceteze", e treaba lor, dar intr-un fel sau altul, de la parinte toti pleaca "mai indreptati" de cum vin, sau cel putin asa ar trebui. Oricum, nu parintele e vinovat de ce face lumea. Si-apoi, peste ani, nu-i exclus sa vina puhoi de lume la monahii de care ne vorbesti, iar un "Ivan Turbinca" sa carteasca fara sa stie prin ce-au trecut odinioara.
Vorbesti de telefonul mobil. Daca ai fi langa mine te-as privi in ochi ca sa-ti citesc IQ. De unde ai dedus ca Parintele si-ar cumpara singur un astfel de telefon? Marturisesc ca eu insumi, m-am simtit dator sa duc la bucatarie anumite lucruri, desi nimeni n-a facut vreo aluzie la asta. Dar vazand cam cata lume trece zilnic pe-acolo si intra si la trapeza pentru o strachina de mancare, asa am simtit eu ca e bine. Si asa am vazut la multi. Cam toate trec pe la Parinte prin chilie, care nu stiu de unde-ai scos-o ca ar fi luxoasa, fiindca este de simplitatea unui vietuitor in manastire. Telefonul l-a lasat "fortat', un om ca si tine, iar Parintele nu se ia de piept cu nimeni. Am vazut in manastire masini de teren cu numere straine, care nici nu vor fi inmatriculate vreodata. Oare le-a cerut staretul, sau Parintele Ciprian, sau s-au pomenit pe cap cu niste oameni care asa inteleg ei sa se mantuiasca. Si-apoi, care-i problema noastra? Putem dormi mai linistiti asa? Parem mai... inteligenti aratand altora ca... "ne-am prins" cum stau lucrurile? Singurul care stie cum stau lucrurile si le ingaduie asa cum sunt, este Dumnezeu. Ce faci tu e barfa de cartier, fie el si Giulesti...
Daca ai o vorba de duh de spus, fa-o, daca nu, retine-te si nu huli un astfel de duhovnic (si nici pe altul) fiindca stie El, Dumnezeu de ce ingaduie si cum plateste fiecaruia.
Buna sa-ti fie inima,Mosh-Neagu-le!
Multam' pentru delicatetea cu care ma-nconjori!Totusi am o obiectie.Zi-mi oricum doresti,numai nu ma aborda cu apelativul :sora!Poti sa-mi zici simplu Ivana.E mult mai potrivit pt un "Ivan Turbinca"...
Nu sint partinitoare,dimpotriva.Drept este ca nu stiu cita ascultare a facut ,cindva,pr C,pe unde-a vietuit,dar te asigur ca am constatat cita "ascultare" a facut pe-aici pe sub DEAL,si mi-e de-ajuns,cit sa "ma prind" cum stau lucrurile.Si faptul ca am vrut sa "arat" si altora ,cum sta treaba,nu are nicio legatura cu IQ-ul meu,ci cu "intrajutorarea crestineasca",pe care unii dintre noi,mai ales de pe aici,o practicam doar ca sa ascundem(sa acoperim murdaria "fratelui" ca de,sintem crestini.Vax!) realitatea despre anumite "fenomene"(nu dezvolt,ca nu vreau sa ma pun rau cu "baietii buni",care stau de veghe..)
Parerea ta cum ca "par inteligenta" ,poate fi doar parere,insa eu,te asigur ca sint macar atit de inteligenta incit sa nu-mi bage NIMENI mina in buzunar pina la cot,ca sa-mi sustraga portofelul ,si sa ma lase Lefter Popescu..
Nu neg ,omule ,ca cei care ajung la "omul vostru",pleca "mai indreptati",dar considerentele nu-s neaparat cele la care te gindesti tu,bunule samaritean...Si,in principiu,nu-i neg Har-ul(unui preot,macar si pentru punerea miinilor!),numai ca am citit in Sf Scriptura,sintagma :"in dar ati luat,in dar sa dati!" .Apoi ,drept este ca preotul trebuie sa se hraneasca de la Altar,dar,scuza-ma ,n-am observat ca pr C sa aiba 2 burtzi.Har Domnului!,Paraclisul este generos si fara ore suplimentare,si abureli ieftine...Si da,ai dreptate cind zici ca nu el,pr C,este vinovat de ce face lumea,insa atunci cind,in mod tacit accepti o stare de fapt ,vrei tu sa-mi raspunzi cum se numeste asta?Si care-i targetul?
Esti destul de perspicace incit sa-mi "citesti IQ-ul" si fara sa fiu linga tine,dar sa stii ca nu ma dau in laturi de la prezenta face to face,cu oricare dintre voi,caci nu am a ma teme.Intotdeauna imi asum actiunile.Sa ma reviziuesc,pe ici pe colo ,primesc,insa de tacut,nu voi tacea,ori de cite ori voi crede de cuviinta ca trebuie sa vorbesc.Domnul meu Hristos spune lucrurilor pe nume.Si stiu,din Scriptura ca ii certa ,fara menajamente,pe farisei.Le zicea ,daca nu gresesc :"farisei fatarnici".Dur ,nu?..
Hai,nu-mi sari la jugulara!Poarta-te mai departe cu delicatete!Nu ma lua ,si tu cu ..JUDECATA,caci,sincer ,n-am facut Judecata nimanui,ci doar o elementara ANALIZA de Valoare....Nu-mi pune-n gura,vorbe pe care limba mea (chiar asa acida cum e) nu le-a rostit.N-am zis ca el,pr C si-ar fi cumparat singur telefonul ala ,care baga invidia in inima "miliardarilor de carton"ai epocii contemporane noua,ci doar ca fiind extrem de preocupat de tastele mobilului,nu-i trateaza cu respect pe amaritii aia care-i bat pragul.Intelegi indignarea mea,la faptul ca-i faceti atita reclama,pe aici?Pai ,daca tot stau"fraierii" ore-n sir sa le vina rindul la "indreptare",atunci ,tu,ca preot(oricare),ai obligatia -morala,cel putin-sa te comporti cu responsabilitate fata se sufletul acelui amarit.Ca omu' vine de necaz,la el ,nu de voie buna.Cind pretentinzi ca esti(nu tu,el) reprezentantul lui Hristos,asta ..te cam obliga,la ..trezvie,intii pe tine,ca preot si ,mai apoi pe cel care vine la tine dupa Cuvint de Folos...daca reusesti sa-i trezesti interesul pentru Cale,dar daca te preocupi de tastele telefonului,aman!,daca mai cistigi tu pe vreunul...Amin,zic.
Si m-am ofuscat,ca sa zic asa, ca-l tot onorati cu titlu de noblete: CTITOR.I-am explicat,dnei Dorinastoica14,ce stiu eu despre CTITORI.Ori el ,pr C,nu stiu sa-si fi vindut vreo bucata de pamint,sau averea toata,ca sa inalte Lacas Domnului..
N-am,poate,o vorba de duh,dar de hulit n-am hulit,pe om ,ci obiceiul lui prost,dar..te prefaci ca "n-ai prins" nuanta,si ma iei cu fraze:"nu huli","birfa de cartier",etc...Apopos,nu de Giulesti e "birfa" mea.Localizeaza-ma undeva mai spre..sub Deal,mai prin proximitatea "chiliei" si Paraclisului Pr C.Si sa nu-ti inchipui cumva ca "chilia" lui de aici se aseamana intru ceva cu chilia de la Mrea S!! Nababi!.."Are balta peste",si "pescaru-i iscusit".Doamne iarta-ma,si nu ma inscrie la pacate!
Ce va mai place ,voua,unora,chestiunea asta cu :"Dumnezeu ingaduie",si etc.Daca oamenii n-ar mai fi asa creduli,lucrurile ar sta cu totul altfel in lumea asta plina de "jmecheri",iar "turma" asta ar avea mai mult belsug pe masa,ca nu si-ar risipi banii pe iluzii desarte..gen pr C.Amin ,zic.

Toate le-am zis ...
...cu dragoste! Ivana
Reply With Quote