View Single Post
  #222  
Vechi 06.12.2020, 19:45:45
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai că nu-s chiar atât de egoist și plin de mine insumi, să zic că ești "de mare valoare", doar fiindcă bănuiesc eu ca treci și tu prin "fazele" prin care am trecut eu.... Aceste "faze" spun specifice în general "căutătorilor" de adevăr, acelora sinceri și cu frământări reale. Când am afirmat "lauda" adusă ție, nu am vrut nici să-ți fac sminteala, nici sa mă măresc pe mine indirect. Pur și simplu am spus un alt adevăr, doar că poate din cauza contextului ai înțeles tu greșit modul în care l-am spus. Se vede "tulburarea" din tine, adică ești ieșit din zona de credință standard ortodoxă, și automat înțelegând și alte concepte neortodoxe, văzându-le utilitatea și deschizându-ti orizontul spiritual e clar ca nu-ți găsești un punct stabil din punct de vedere doctrinar. Sau cel puțin nu-l mai poți găsi numai în ortodoxie. Și încet vei pași spre altele, vei găsi acolo lucruri care îți vor răspunde la frământări, la chestii care nu se legau pana acum în acest puzzle. Vei vedea ca duhovnicul nu-ți mai poate satisface necesitățile, curiozitățile, ca este cumva "depășit" de setea ta. Și te vei simți din ce în ce mai singur și neînțeles, până și dumnzeul pe care credeai ca îl cunoști vă părea tot mai îndepărtat, tot mai necunoscut.... Și știi de ce? Fiindcă trebuie sa distrugi tot ce e vechi pentru a clădi din nou ceeace ce urmează sa fi tu... Și e greu, dar necesar... Fiindcă ăsta e scopul existențial, misiunea karmica, răscumpărarea greșelilor și lecțiile neinvatate, ieșirea din ciclul incarnarilor eșuate sau încetinite... Trebuie sa realizezi ca numai tu ești răspunzător de tine însuți, nu duhovnic, nu familie, nu Dumnezeu. Ai puterea în mâinile tale, învață să o folosești, să devi mai puternic, cu părere de rău îți spun, dar dacă rămâi in zona de creștinism vei fi puternic doar prin alții, vei aștepta să te mântuiască altcineva, vei crede ca singur nu poți face nimic niciodată. Ia-ți viața în mâini și distruge omul vechi dacă nu mai ești mulțumit, fericit, împăcat cu el. Caută calea ta, drumul tău și urmează intuiția și nevoile tale. Gusta din viața fără regrete, învață pe propria piele și asumați...

Poate nu te am citit greșit....
Ferească-ne și păzească-ne Dumnezeu de astfel de sfaturi ”părintești”! Oare chiar nu-ți dai seama?
Exact invers față de ce spui dumneata înseamnă omul ortodox, schimbat, îndreptat, nou în Hristos ca un fiu!
Sper că nu te superi însă ceea ce-l îndemni este ceea ce ar vrea lumea și mândria lui și nu Domnul Hristos.
Unitatea în Domnul e Calea și Credința, Ascultarea, Supunerea și nu împlinirea voilor proprii ca să-ți câștigi plăcerile lumii și puterea de a te ”descurca” ca un ”jmecher” ajuns pe picioarele sale!
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.12.2020 at 19:55:24.
Reply With Quote