View Single Post
  #19  
Vechi 12.12.2011, 14:45:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ba cu voia dumnevoastra,imi permit sa spun ca faceti o greseala de interpretare grava!
Noi am pierdut Raiul din cauza NEASCULTARII si atat,exemplul cu marul este sugestiv doar,putea la fel de bine sa fie un alt motiv de neascultare cum ar fi "nu aveti voie sa treceti gardul dincolo de Gradina Raiului".
Motivul este irelevant,ceea ce a fost cu adevarat important a fost atitudinea celor 2 oameni in fata poruncii suverane!

Daca ar fi sa luam ad literam pilda Exodului atunci ar trebui sa excludem merele din dieta si nu porcii,nu?
Dumneavoastră vă place ping-pong-ul... trebuie să recunosc că nu excelez în acest sport. Totuși nu înțeleg de ce am făcut o greșeală de interpretare. Și încă gravă!

Mai întâi de toate n-am făcut interpretare, ci am constatat faptele: primii noștri părinți au căzut datorită neascultării (și am spus-o de două ori). V-a deranjat că am subliniat faptul că neascultarea a fost cu privire la o mâncare? E doar purul adevăr confirmat de Scriptură! Putea să fie alt motiv, dar uite că n-a fost!

P.S. Și n-a fost vorba de un "măr", ci de un fruct nenumit. Și nu e în "Exod", ci în Geneza/Facerea. Iar Parisul e capitala Franței, nu a Japoniei.
Reply With Quote