View Single Post
  #24  
Vechi 25.11.2012, 20:23:29
fight4soul fight4soul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fiecare data cand a venit in discutie ecumenismul am evidentiat ca e vorba de doi termeni, unul tine de dialogurile ecumeniste si altul tine de invatatura, dogma ecumenista.
Din nefericire ecumenismul a adus odata cu dialogul si preluarea unei dogme straine, majoritar protestanta, de o parte din credinciosi si chir si unii din cler.
Bisericile Ortodoxe participa la intrunirile ecumeniste pentru a propovadui adevarul ortodox. In privinta participarii la intrunirile ecumeniste parerile sunt impartite, multi duhovnici romani manifestandu-si dezacordul (am dat citate din Par. Arsenie Papacioc). Nu e in contradictie cu invatatura ortodoxa, in schimb dogma ecumenista este, toti sfintii si duhovnicii o condamna. Nu doar sfintii, s-au facut si intruniri teologice ortodoxe pe aceasta tema si chiar un sinod local a condamnat si respins aceste invataturi (ramificarea harului, existenta altor biserici, etc.).
Invatatura ecumenista seduce pentru ca e in concordanta cu secularismul ce a patruns mai demult in occident si apoi la noi. Umanismul secular (iluminist) pune in centru omul, in timp ce in crestinism in centru este Dumnezeu. De aceea si ecumenismul propovaduieste buna intelegere intre oameni, plasand pe locul doi adevarul si pe Dumnezeu.

Fiecare erezie a tacat la inceput un articol al Crezului, acum ecumensimul ataca pasajul "Cred intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica." De aceea mai este si numit erezie eclesiologica (inclusiv de Sinodul BO a Georgiei).
Dupa 100 de ani de la aparitia sa bilantul este zero. Mai mult, pentru ortodoxie (dar si catolicism) este total negativ, multi ortodocsi ajungand sa impartaseasca aceasta teologie gresita, ducand chiar la convertiri la alte culte.
Dar in opinia mea este aproape de sfarsit, cel putin la noi sinodul din 1998 dandu-i o lovitura grea. Chiar in cartea data de tine parintele profesor spunea ca de la inceputul anilor '90 dialogul a intrat in impas. Dupa ce cartea a fost scrisa dialogul aproape s-a stins (cu catolicii, cu ei aveam dialog), mai ales dupa declaratia Papei ca BC este singura Biserica.
Ecumenismul e de sorginte protestanta, chiar in definita din dex citim: " Începuturile sunt legate de încercările protestanților din sec. 16 de a intra în relații cu Bisericile istorice tradiționale. La originea ecumenismului contemporan se află Conferința Mondială a Misiunilor, reunind mai multe biserici protestante (Edinburgh, 1910). Această mișcare este coordonată de Consiliul Ecumenic al Bisericilor (World Council lf Churches).

Legat de mesaj, adevarul e intotdeauna discriminatoriu: neaga neadevarul. Cliseul cu faptul ca o criticare a invataturilor gresite inseamna prigonirea acelor eterodocsi l-am intalnit la majoritatea celor ce aveau unele simpatii ecumeniste. Nu are nicio legatura cu ortodoxia, pana si asta vine tot de la protestanti. Ei intrei e si catolicii s-au tot prigonit din cauza credintei, in ortodoxie nu a fost asa ceva, cea mai mare pedeapsa a fost si este excluderea din Biserica. Am spus de multe ori ca am ajuns la concluzia ca ecumesnimul = protestantism, cine capata aceste conceptii practic ganeste aproape ca un protestant.
A doua conceptie protestanta intalnita la multi din cauza ecumensimului este ca cel ce crede e si crestin. E Sola Fide de la protestanti, noi spunem ca si diavolul crede. Crestin e si cel care il urmeaza pe Hristos. In primul rand cel botezat in Hristos si apoi cel in comuniune cu Hristos prin har si Euharistie. BO nurecunoaste Sfinte Taine in afara ei, deci altii nu sunt botezati decat daca se convertesc la ortodoxie.
Ecumenismul ortodox inseamna grija si dragostea fata de toti oamenii. Ecumenismul ortodox a existat de la inceputul Bisericii, si spune tuturor acest lucru: veniti in Biserica lui Hristos ca sa aveti parte de mantuire. Cei care le spun ca e bine sa ramana in cultul lor sau religia lor ca tot se mantuiesc practic ii opresc de la mantuire, practica un antiecumenism. Ei cred ca au dragoste fata de ei, dar e doar umanism ateu si dau ajutor vrajmasului.
Toate acestea le spune si parintele Papacioc si toti sfintii si majoritatea duhovnicilor (n-am spus toti, pentru ca par. Teofil avea o parere personala legata de catolici).
Parintele Arsenie Papacioc: "Deci s-a stabilit lucrul acesta: Biserica nu poate să fie împărțită; acesta ar putea să fie răspunsul la întrebare: niciodată nu poate să fie împărțită Biserica, dar există erezii.
Adevărul este Hristos, Biserica Ortodoxă. Cuvîntul ortodox asta înseamnă."
"Popovici Iustin zice că numai în Biserică este mîntuire; numai în Biserică, fără discuție.
Pentru că, dacă se mîntuiesc, la ce mai discutăm greșelile lor și rămîn așa cum sunt ei; și atunci ce ne mai certăm?
Iar despre mîntuirea lor, numai Dumnezeu să dispună; eu mă îndoiesc."
Ortodoxia se supune
Poruncilor lui Dumnezeu,
Sinoadelor a toată lumea,
Nu celor de la CMB-eu.

Ea-i calea cea mântuitoare
-Adusă nouă de Iisus
Prin jertfa de pe Sfânta Cruce-,
Nu-i în reforma din apus.

Că ea nu-și schimbă după lume,
Nici după timp și conjunctură
Și nici sub sabia prigoanei,
Cereasca sa învățătură.

Că n’a creat ortodoxia
Vre-un dumnezeu închipuit,
Ci însuși Dumnezeu ne-a dat-o
Pin Iisus cel răstignit.

Ortodoxia ne aduce
Dreptatea sfântă și iubirea
Și-n tainele sfintei biserici
-Cât va fi lumea-, mântuirea .

Ea nu-i hulește, nu-i respinge
Pe cei cu ,,traiul’’refomat,
Dacă primesc în ea botezul
Și crezul cel adevărat.

Și nu se luptă ea să-L schimbe
În nici un fel pe Dumnezeu
După cum vor sau cum ne cheamă,
Cei adunați în CMB-eu.

Sinoadele a toată lumea
Ce-au hotărât rămâne sfât
Și erezia-i erezie,
Oricine-am fi noi pe pământ.

În CMB-eu nu-i nici trăirea
Nici duhul sfinților părinți,
Ci noul dumnezeu al lumii
Care ne vrea sub el uniți.

C’acolo nu se urmărește
Desăvârșirea prin credință
Ci planul de globalizare
Și aggiornarea de credință.

Ortodoxia îi sfințește
Pe’aceia care vin smeriți
Și se supun legii divine
În duhul sfinților părinți.

La săptămâna rugăciunii
Ne cheamă oare Dumnezeu,
Sau planul mondializării
Supușilor din CMB-eu ?

CMB= consiliul mondial al bisericilor
Reply With Quote