View Single Post
  #10  
Vechi 16.03.2010, 14:26:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si care sunt argumentele, pana la urma? Eu am dat, as vrea sa aud si de la tine. ;-)
Nu vreau sa dau argumente , dar google ne e deschis tuturor.
Ne putem da seama de natura unui lucru dupa roadele pe care le aduce. Eu sunt de parere ca la fel de bine ne putem da seama de natura unui lucru studiindu-i radacinile. Nimic nu apare din neant, nici macar tehniciile de bioterapie, si daca un lucru nu are explicatie stiintifica - pentru ca bioterapia nu are - si e totusi popular, catchy pentru mase, inseamna ca are alt appeal si alta explicatie, din sfera spirituala.

Iar faza cu lucrurile spirituale e ca sunt intotdeauna mai mult decat par la prima vedere, si ca daca te adancesti chiar si pentru cateva minute in vreun articol pe tema asta, sub toata pojghita de la suprafata, cum ca nu-s afiliati nicicarei religii si nicicarei rase, zace tristul adevar ca isi au originea in religiile orientale, cu energii cosmice si dumnezei impersonali care nu au nici o legatura cu realitatea.

Era bine sa fi fost barem placebo. Dar uite ca nu e, si ca atunci cand ne lasam "prelucrati" de toate energiile alea, ne facem, cu sau fara stiinta noastra, insa in mod sigur voluntar, subiectii unor practici nici mai mult nici mai putin decat religioase.

Pe mine nu ma intereseaza ce fac altii, sunt liberi sa faca si sa creada fix ce doresc, dar cred ca in calitate de ortodocsi nu avem nici o scuza pentru amestecul in chestiuni de genul acesta, in afara de, bineinteles, "nu am stiut" :) Dar in secolul 21, cu atata internet si forumuri, nici pretextul asta nu mai e ce a fost :)

(Nu-mi prea place sa-l mentionez pe mikidutza asa ca in textul asta el straluceste prin absenta)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 16.03.2010 at 14:29:49.
Reply With Quote