View Single Post
  #1  
Vechi 18.06.2015, 15:59:05
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit Camine de batrani sau ce facem cu parintii de care nu ne putem ingriji

Dragii mei, sunt f tulburata si deznadajduita de mult timp, si ptr ca aici am gasit mereu de-a lungul timpului sfaturi bune, incerc inca o data sa apelez la voi, in speranta ca ma puteti ajuta cu sfaturi.
Problema mea este aceea ca mama mea este bolnava psihic (schizofrenica) si de ani de zile ne luptam cu boala ei care din pacate nu are vindecare.
Ca orice alt bolnav psihic de genul asta refuza tratamentele si nu este in stare nici sa se descurce singura si nici nu accepta ajutorul familiei.
Familie care din pacate se reduce la mine si la sotul meu, ca pe altcineva nu mai are.
Acum 2 ani am avut probleme si cu bunica, mama ei, care intre timp a decedat, si ingrijind-o pe dansa prin spitale, sanatorii si camin privat (avea alzheimer, diabet insulino-dependent si in urma unui atac cerebral isi pierduse controlul functiei vorbirii - vorbea chinezeste, nu se mai intelegea ce zice) ne-am epuizat toate rezervele financiare pe care le aveam.
Nu am adus vorba de bani ptr a solicita ajutor, nu vreau sa se inteleaga asta. Ne descurcam sa ne intretinem familia si copilul (avem un baietel de 2 ani) dar nu mai avem resurse s-o intretinem si pe mama mea.
Ea oricum refuza sa locuiasca cu noi si mereu face risipa cu toate bunurile pe care i le dam.
Am reusit acum 2 ani s-o internam la psihiatrie si sa-i remobilam garsoniera din care vanduse tot ce avea, dar acum a ajuns in aceeasi situatie.
La ora actuala, in urma unei altercatii pe strada cu un golan beat care i-a rupt piciorul, a fost operata (are tija metalica la femur) si am internat-o iar intr-un salon de psihiatrie.
Din pacate o vor mai tine doar 40 de zile acolo apoi va trebui s-o luam acasa
Ptr ca eu lucrez si locuri la cresa de stat nu sunt, platesc bona care sa stea cu cel mic (socrii nu se pot ocupa de el, sunt prea batrani, prea bolnavi si prea departe de noi).
LA noi acasa nu am nici spatiu nici resurse financiare sau de timp s-o ingrijesc, la ea acasa ar lua-o de la capat cu vandutu-l mobilelor (nici nu mai am cu ce sa-i cumpar acum altele, si nici pat nu mai are) si neluandu-si tratamentul, ar ajunge in scurt timp iar sa se certe cu toti vecinii, golanii, si oricine de pe strada.
Acum fiind sub tratament spune ca ar accepta sa fie internata intr-un camin de batrani desi e destul de tanara, are doar 61 de ani
Problema e ca la stat nu sunt locuri iar caminele particulare sunt extrem de scumpe, minim 1500 lei/luna.
Ea are o pensie de doar 600 lei si pe garsoniera ei conf 2 nemobilata si nezugravita am lua o chirie de maxim 600 lei. La 1200 lei luna nu gasesc niciun azil privat Plus ca ar costa lunar si medicamentele ei si alte tratamente daca s-ar mai imbolnavi de ceva.
Pana si la caminul de la Manastirea Pasarea costa 1500 lei luna mi-a spus cineva si nici nu sunt locuri.
Ce sa fac cu ea?? Unde s-o duc? Cum sa am grija de ea fara sa-mi neglijez nici copilul de care trebuie sa ma ocup si pe care trebuie sa-l cresc departe de stres si probleme.
Mi-e groaza ca va iesi din spital si va incepe iar sa ne terorizeze venind la noi mereu cu cereri si scandaluri, sunandu-ma vecinii ei ca nu o mai suporta, ca sa facem ceva, dar noi nu mai stim ce sa mai facem
Nu mai vreau sa auda copilul meu tipete si sa fie trezit din somn de urletele ei (desi il iubeste nu tine cont de faptul ca e mic si are nevoie de liniste si somn). Venea la noi de 7 ori/zi la orice ora si noaptea si la 5 dimineata, ne trezea desi noi mergem la serviciu si aveam nevoie de odihna iar copilul la 2 ani inca doarme la pranz dar nici de asta nu tinea cont.
Sunt disperata si nu stiu ce sa fac si nicaieri nu gasesc niciun raspuns.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote