Subiect: Parenting
View Single Post
  #39  
Vechi 22.09.2015, 15:25:11
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Copiii mei au mers la grădinițe de stat, în București, în sectorul 3. Nu am avut probleme de genul celor descrise de dumneavoastră. Noi i-am dat la grădiniță după ce au împlinit 3 ani și se descurcau singuri, cu succes, cu mersul la baie și cu spălatul pe mâini. Mâncau dimineața și la prânz la grădiniță (mâncare gustoasă-după cum spuneau ei, variată și sănătoasă-după cum constatam noi) iar la ora 13 îi lua cineva, nu rămâneau la dormit. Aveau (contra cost) ore de dans, de engleză, pian. Din ce am văzut, e mai aglomerat la grădinițele de stat față de cele particulare, asta ar fi un inconvenient, în rest, pe mine grădinițele particulare nu m-au convins.
Majoritatea oamenilor lucreaza pana la ora 18 si gradinitele de stat cer sa iei copilul la ora 17. Nu toti avem cum sa luam copilul la 13 de la gradi.
Va invit pe grupul crese, gradinite, scoli, bone de pe facebook sa cititi ce povestesc mamicile despre gradinite.
Va arat un exemplu luat cu copy-paste (nu-mi apartine, fiul meu inca nu e la gradinita):

"Dragi mamici,
Astazi am avut parte de cea mai stupefianta intamplare, la care nici nu am stiut cum sa reactionez. Am copilul la cresa Neghinita, din drumul taberei. La 12:30 cand m-am dus sa il iau, am avut "onoarea" de a ajunge exact in mijlocul unei discutii dintre sefa grupei 8 (Felicia nu mai stiu cum) si un baietel de aproximativ 3 ani, pe care din pacate nu l-am retinut, socul a fost foarte mare. Doamna Felicia era aplecata la copil si ii zicea pe un ton rastit sa se culce si pana la 17:30 sa nu deschida niciun ochi. Ai inteles? Ca daca nu intelegi, il sun pe bunicu si nu te mai ia o saptamana acasa. Ai grija ce faci, ca scot cutitul si iti tai pula (scuze de expresie, dar fix asa s-a adresat micutului). Acum hai da-mi un pupic, iar copilul chiar i-a dat unul (bineinteles, pe gura....). Copilul nu parea traumatizat, dupa ce i-a dat acel pupic chiar a plecat vesel spre patut. Cand s-a intors doamna felicia spre mine si m-a vazut a facut o grimasa si apoi, aducandu-mi copilul a zis: haideti doamna ca m-ati prins si vorbind urat,si radea. Eu eram socata la propriu.. mi-am luat copilul in brate si ea tot vorbea (o auzeam ca prin vis) cum ca a mancat tot copilul meu, ca nu a plans, etc. Am apucat doar sa ii zic ca nu mi s-au parut ok amenintarile pt baietel si mi-a zis razand: eh,asa mai ne permitem noi cu ei sa ii facem sa doarma, stati linistita.
Ideea e ca nu stiu ce sa fac mai departe.. imi e teama sa spun prea multe pt a nu ii face si copilului meu la fel, el fiind mic nici nu ar stii sa imi spuna daca s-ar intampla ceva.
Scuze pt postul lung, dar voi ce ati face in locul meu?"
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote