View Single Post
  #153  
Vechi 26.10.2016, 19:44:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sai sa-l vezi si cand baga pe langa Sfanta Scriptura. Duhul Sfant care intra in prosoape si magari, Sf. Ap. Pavel care taia crestini cu fierastraul in perioada de dinaintea persecutiei, cand un Fericit al Bisericii devine in gura lui, eretic, etc.

Asta deja tine de o patologie mult mai grava decat cea pur duhovniceasca, IMHO.
Ce apropo bați ?
Să-mi ierte Dumnezeu exprimarea dar:

Duhul Sfânt e handicapat, e incapabil, e neputincios, să intre în oameni, animale și obiecte?
Ștergarele și șorțurile Sfântului Aspotol Pavel făceau minuni cu de la sine putere, sau cum? De la har?
Harul e separat de Duhul Sfânt?
E creat harul, nu?
Poate să plece unde vrea, singurel, nu? Asta-i minciună a romano-catolicismului, ei spun că harul și energiile sunt create, ca să susțină că harul îl trimite doar "papa", episcopul eretic al Romei.

Iar "Fericitul" Augustin, nu întâmplător, e unul din singurii doi "feri(ci)ți" din Calendarul Bisericii, pus acolo în anul 1982.
În calendarul mișcării romano-catolicismului, Augustin e sfânt și e un mare "sfânt" la ei, e și inventatorul ereziei Filioqve, și al ereziei scolasticismului, pronunțându-se dogmatic fără să cunoască greacă, despre Sfintele Dogme hotărâte în vremea lui de zecile de Sfinți Părinți greci și ierusalimiteni, și constantinopoliteni, și alexandrini, antiohieni, capadocieni.

Am vorbit despre cele 8 erezii ale "fericitului" Augustin, la Licența Teologiei Pastorale "Ereziile romano-catolice și influența lor asupra ortodoxiei de astăzi" și am luat 10, fiindcă nu am mințit cu nimic, nici în licență, nici pe forum.

Și înainte de licența aceea am mai dat o licență în Teologie, dar Didactică "Învățătura despre diavol la părinții alexandrini, antiohieni și capadocieni", și am luat tot 10, și am dat și un Master în Teologie și la Disertația "Ortodoxia în fața doctrinelor neo-protestante", am luat tot 10.

Tu cine ești? Cu cine stau de vorbă? Ce cunoștiințe ai? Câtă teologie cunoști? Și-atunci mă acuzi pe mine? Mai exact de ce anume mă acuzi?

Întâmplător a fost pus în calendare, un eretic, abea în anii 1982 ? Și numit "fericit" și nu Sfânt ? Fiindcă nu e Sfânt, e eretic.
De ce nu a fost pus mai devreme ?
Oare nu se vede cum înclină Biserica, spre erezia ecumenismului ?
Nu-i destul de clar ?

Deci e patologic, nu? IMHO, nu?

Vai, vai, Biserica Ta, Doamne... Vai mie ticălosului...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.10.2016 at 19:50:07.
Reply With Quote