View Single Post
  #223  
Vechi 27.10.2016, 20:19:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Apropos, ca vad ca te pricepi la chestiunile porcine, sa nu pleci la manastire si sa ne lasi vaduvi de intelepciunea ta: cum se talcuieste, bre, aia cu femeia proasta si frumoasa? Stiti dvs., treaba cu margaritarul si ritul porcului... (Solomon, parca).

Uite, daca nu stii s-o talcuiesti p'asta, ai un motiv de la mine sa te calugaresti! Chiar o invitatie ferma!
Du-te, linisteste-te bre, cunoaste bine Scriptura si abia apoi vino sa ne talcuiesti, da?

P.S. Cum poti Remus draga sa te autodenumesti ca fiind calificat si supra-calificat in Teologie?!?... Hai ca te-ai facut de rasul... porcilor!
Aici ai fost foarte zeflemitor, iar eu cu tine zeflemitor, niciodată.
Dar... cu mila Domnului, te iau în serios, că așa fac creștinii, "dragostea toate le crede".

Da, mă pricep în unele chestiuni porcine, că am citit despre ele.
Nu o să vă lipsiți de învățătura mea, cât am scris este pe forum, dar în principal, aveți Sfânta Scriptură, aveți Sfinții Părinți, Sfintele Canoane, dogmatica, istoria, duhovnicul, etc.
Nu știu niciun verset cu femeia proastă și frumoasă.
Iar despre tâlcuirea versetelor, sunt foarte multe, care nu au nevoie de tâlcuire. Iar cele care au nevoie de tâlcuire, mergem la Sfinții Părinți.
Apoi putem vorbi despre acele versete și despre tâlcuiri, spre a ne întări credința, sau a ne îndoi. Și Doamne ferește de căderi și erezii.
Iar cu calificarea, mă refeream la diplome: seminar, facultăți și master. Asta înseamnă că știu ce vorbesc și sunt calificat în teologie. Dar care diplome, pentru a fi un creștin mai pe placul Domnului, nu ajută cu nimic, decât pentru hirotonie sau pentru a ajuta pe aproapele unde are nevoie de sprijin în credință.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cu cine te lupti ? Dar nu inteleg.Cum adica lupti aici pe forum , daca te vei face calugar sau nu ? .
Lupt în luptele care le are orice creștin: cu sinele, cu demonii și cu lumea. Fiecare din acestea 3 are mai multe ramificații, care nu le mai deschidem, că nu le terminăm în câteva zile.
E suficient că știi lupta.
Nădăjduiesc să fiu un creștin mai bun, pentru asta merg în monahism. Curând. Nu știu când. Dacă nu mor la noapte. :)

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
"Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte." (Pilde, 11-22)

Auzim, Igor. Invata-ne! Nu pleca fara sa ne luminezi! Rusineaza-ne! Lucreaza in slabiciunile noastre, bre!...

P.S. Vezi ca, dupa unii autori, versetul asta se refera si la noi, poate chiar si la tine...
La acel verset, avem tâlcuirea de la Salvianus, "Despre guvernarea lui Dumnezeu", capitolul 4, 1-2: "Adică ne spune că numele de creștin este ca cea mai frumoasă podoabă de aur, să nu-l purtăm deci nedrept, ca să nu părem ca niște porci cu belciug de aur".

Iar felul cum ai spus-o, frate Ioan, îmi lasă un gust amar...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.10.2016 at 20:24:40.
Reply With Quote