View Single Post
  #224  
Vechi 27.10.2016, 20:24:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
"Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte." (Pilde, 11-22)

Auzim, Igor. Invata-ne! Nu pleca fara sa ne luminezi! Rusineaza-ne! Lucreaza in slabiciunile noastre, bre!...

P.S. Vezi ca, dupa unii autori, versetul asta se refera si la noi, poate chiar si la tine...
Nu se referă la el... el este exclus de la mustrări, de la luarea aminte... doar ereticii, păgînii, demonii sunt datori să se simtă cu musca pe căciulă, el, fiind mare teolog și foarte mare cunoscător al scripturilor și al vieților sfinților e complet exclus de la orice fel de problemă... e mai mîntuit ca sectarii care nu mai au nevoie de pocăință ci dau tuturor lecții, lecții... adică frecții la piciorul de lemn... cu spirt... sperînd să se vindece... prin beție... nu ei ci piciorul ăla de lemn.

Eu îl rog să se liniștească, să fie bun, să fie blînd... dar dacă s-a luat în gură cu AlinB... sau cu alții... e normal să se lase cu mulți colți înfipți direct în cap... și cu deraieri pînă la încurcareAlinBilor așa ca la Vadim, Doamne iartă-l, care cerea întruna: Medicamente... medicamente... da' halatu', halatu' cît costă halatu'... da' ăla, ăla negru, cît costă halatu' ăla negru??

Iar AlinB văzînd că nu cere medicamente, că nu se lasă păcălit cu medicamente, cu boli, cu nebunie, îl trimite el la medic ca să-i dea... că cică știe el mai bine ca oricine, mai bine ca medicii și ca Dumnezeu, cine este bolnav... mintal și atunci iată că susține că cică și Emilian ar fi bolnav, nu numai eu.

Păi nu e, nu e bolnav ci e tocilar premiant... e bun și vrednic. Eu îl apreciez și îl cred și îl iubesc pentru asta.

Eu îi iubesc pe studenții și teologii silitori, iubesc șoarecii de bibliotecă. :))

Nu mă deranjează că mă trimit mereu la plimbare și să-mi văd de topicul meu... eu mă bucur de eminențele cenușii și dacă au primit mult atunci aștept mult de la ei, de la ele, căci acolo unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

Doar un singur lucru i-am cerut. Înainte de a crede sau a nu crede ceva despre NIP să meargă la Duhovnic ca să-i dea binecuvîntare să citească tot ce este scris pe site. E greu oare să pui o întrebare mai înainte de a declara sus și tare că știi tu mai bine ca oricine ce e acolo?... mai înainte de a dezinforma și a osîndi?

Deci mai înainte să meargă la călugărie îi cer să-și întrebe Duhovnicul și să călătorească cu întrebarea și nu cu acuzarea! Atît!

Nu e greu. Dacă a reușit să-și întrebe Duhovnicul despre călugărie atunci o poate face și despre ce i-am cerut.

Last edited by vsovi; 27.10.2016 at 20:37:07.
Reply With Quote