View Single Post
  #1  
Vechi 20.01.2018, 17:47:33
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2017
Mesaje: 20
Implicit Aparentele limitari ale Ortodoxiei

Sunt cateva aspecte in Ortodoxie care m-au marcat de cand am luat contact cu ea.
E adevarat ca inainte citisem singur Biblia si fara sa vreau aveam unele caracteristici sectare fara practica insa :increderea exclusiva in Biblie ,credinta ca toti oameni sunt mantuiti prin harul care e dat cand citesti Biblia , credinta ca toti ne contopim in dragostea universala si ca toti suntem frati(aceasta e adevarat doar ca nu stim sa iubim)
Acum as dori sa subliniez punctele care m-au marcat cel mai mult , pentru ca imi dau seama ca , cu cat inteleg mai bine aceste puncte de aparenta limitare a invataturii ortodoxe , cu atat ma pot apropia mai mult de ortodoxie:
-Cuvintele Scripturii ne pot introduce direct in atmosfera divina, de aceea practicile rezultate din Traditie par a avea amprenta oamenilor ,in comparatie cu puterea cuvantului venit direct de la Dumnezeu.
-Atunci cand Biserica orotodoxa sustine ca adevarul ii aparinte exclusiv , e usor de combatut prin aceea ca s-ar putea zice ca ce mare lucru, oricine ar putea avea aceiasi pretentie . E o situtie asemanatoare cu Iisus cand spune “Daca Eu marturisesc despre Mine atunci marturia mea nu e adevarata . Este Altul care marturiseste despre Mine “ (Ioan)
-In acest context , se nasc curente ecumeniste care propovaduiesc o Biserica universala ,care pare o idee mai generoasa si mai unificatoare decat o Biserica care sustine ca doar a ea este adevarul . Se ignora insa aici cu nonsalanta evoluta istorica,faptul ca toate bisericile au provenit din cea originala, si Ortodoxia este doar aceea biserica originala ramasa neschimbata
-Tainele prin care se impartaseste harul , exclud celelalte culte de la a fi numite Biserici ,deoarece jertfa Mantuitorului nu poate rodi decat prin har care este daruit prin taine. Celelalte culte nu il au pe Hristos si nu sunt Biserica Lui ,pentru ca nu primesc harul prin Taine.
-Omul nu e mantuit automat prin har ci e dator sa aiba credinta si fapte bune . Dar nici acestea nu vin doar de la el ,ci tot cu ajutorul harului
-Sfintenia inseamna invingerea pacatelor si patimilor pana si ale gandului si ridicarea la o dragoste necontenita fata de oameni si Dumnezeu
Reply With Quote