View Single Post
  #55  
Vechi 08.03.2013, 13:25:00
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Una dintre indatoririle Filofteiei era cea de a-i duce mancare tatalui ei, care muncea la camp. Pe drum insa, intalnindu-se cu oamenii saraci, care ii cereau macar un coltisor de paine, nu o lasa inima sa treaca nepasatoare mai departe. Astfel, ea le dadea din mancarea tatalui sau. Lucrul s-a repetat, astfel incat tatal, ramanand mai mult flamand, si-a certat sotia. Aceasta insa s-a aparat, spunandu-i ca Filofteia este vinovata, caci imparte mancarea la saraci. Manios peste fire, tatal s-a pus la panda si, surprinzand-o pe Filofteia in timp ce facea milostenia obisnuita, a aruncat spre ea cu barda ce o purta la brau. Tanara Filofteia a fost grav ranita la un picior. In urma acestei rani si-a incredintat sufletul Domnului, la varsta de doar 12 ani. Era in anul 1218.
seamana putin cu babuta din topic,dar eu ma mai gandeam la batranul evlavios care avea multi copii,el era sarac si traia din munca de la camp,dar impartea ce avea si cu ceilalti oameni care se pare ca nu aveau mai nimic. familia lui a trecut printr o serie de greutati pricinuite de milosteniile batranului incat nici fetele si nici femeia omului nu l mai suportau,pt ca nu mai aveau nici pamant sa munceasca,dar nici ce sa manance pt ca animalele le daduse.abia aveau si cu ce sa se imbrace.atunci s a adunat toata familia impotriva lui si i au spus ca e nebun si ca trebuie sa inceteze,dar nu se indura de el sa l dea afara din casa, el spunea ca de fiecare data "lasa,ca o sa ne dea Domnu insutit".si dupa mult timp chiar asa s a intamplat.mi se pare ca a castigat o mostenire de la o ruda indepartata,iar femeia si fetele i au multumit si si au cerut scuze.
daca m as pune in situatia ei(ellami) si eu as crede despre babuta la fel,acum nu trebuie s o invinovatim neaparat.povestea aia pe care am spus o rar mai intalnesti sa se potriveasca cu unii oameni.ori mamaia simte ca i se apropie sfarsitu si e cam disperata sa scape de pacate,ori seamana cu batranu din poveste,ori e o naiva,ori e o profitoare.acum numai tu ellami poti sa stii.roaga te sa primesti raspuns si sa lamuresti lucrurile.parerea mea e ca ar trebui s o ajuti ca sa nu mai ia ea pe furis sa apara probleme.si s o duci la maslu si la slujbe cu dezlegari.acum iti voi spune povestea cu profitoarea:
am intalnit eu o femeie in varsta f.evlavioasa,care mergea la biserica,trimitea pomeni,canta cateodata in corul bisericii si mergea chiar si la slujbele de noapte de la manastiri.intr o zi cand ploua afara,ea a stat in genunchi intr o baltoaca sa vada lumea ca e credincioasa.mai tarziu mi am dat seama ca femeia are darul imbrobodirii :)) adica duce lumea cu zaharelu,vorbea de nu se mai oprea si mintea mult.ceilalti se uitau suspicios la ea,dar la inceput credeam ca erau invidiosi pe credinta ei.se credea mai tare decat toti,iar de ceilalti spunea ca sunt neputinciosi.facea pe victima ca ar fi maltratata verbal de sotul ei si ca el ar fi cel mai rau om posibil,dar el era de fapt victima.intr o zi chiar a avut tupeu sa mi spuna ca e ca un inger trimis pe pamant.ea mergea la biserica sa vada pe care naiv sa mai puna mana si sa acapareze.dupa ce s a imprietenit cu mine a inceput sa si dea arama pe fata.vroia sa ma indeparteze de rude si de prieteni si sa ma confesez la ea mai mai ca la un duhovnic.la inceput credeam ca e o persoana de treaba,pt ca merge la biserica,dar ma inselasem.mi a spus alta data sa ma duc la o prietena de a ei sa faca bioenergie si sa dau bani,cum se procedeaza la fraieri.bineinteles ca nu m am dus.chiar mi a spus ca si ea face bioenergie,iar cand am rugat o sa vad cum face,s a scuzat ca o doare capu :)) mi a adus odata un catalog,din tari straine care colaboreaza cu o firma care lucreaza la negru si face afaceri pe banda rulanta fara nici o aprobare in care sa i atraga pe oameni si sa le traga tepe si desteptii afaceristi isi ascund afacerile multiple in spatele unor simple produse gen "avon"(ca sa nu zic firma aia,dar oricum si astia sunt la fel).mi a spus ca a vrut sa se asocieze direct cu aia,dar sotul ei nu a sprijinit o ca a vazut ca se ocupa cu marsavii.mi a spus ca are cunostinte in strainatate si ca face niste afaceri si p acolo,dar n am vrut sa aflu.m am interesat despre asta si bineinteles ca nu e nici o lege pt asta.e ca si cum ai incerca sa prinzi toti hotii din Romania ca sa ajungi la cine dirijeaza.asa ca ea era doar un mic ajutor al hotilor,o simpla piesa in puzzle.mi a spus alta data ca o ruda de a ei i a facut vraji in trecut si a avut mult de suferit,a inceput sa mi explice mie ce fac vrajitoarele si pt asta prietenii mei au banuit o ca face vraji mai ales ca a inceput sa mi aduca prajituri aproape zilnic si prajiturile alea nu erau bune de nimic. :)) am rupt legatura cu ea,dar ne purtam civilizat,nu ne am certat,chiar vb putin pe drum cand ne intalnim si atata tot.dar ea tot isi da aere de cine stie ce persoana importanta,iar ceilalti "sunt" prosti.nu stiu,dar de cate ori mi se termina o perioada proasta,care ma apuca fara nici un motiv,de zici ca s au cuibarit toate grijile in mine si cad brusc in deznadeje,incepand de la ganduri cine stie de unde venite,dau in drum de ea,dar de fiecare data.e cam suspect,dar prefer sa nu ma gandesc la prostiile ei.eu m am saturat de oameni d astia.e "credincioasa",manipulatoare,afacerista,se potriveste putin la ce spui tu.dar numai de tine depinde ce concluzie tragi.nu e bine s o judeci pe bunica ta fara cine stie ce dovezi.dar sa nu uitam ca lumea a evoluat cu tot cu tanara generatie,dar si cu batranii.sunt multi lupi in piele de oaie,dar si multi judecati pe nedrept.eu nu stiu ce sa spun.vezi mai exact cu ce se ocupa.si ma scuzi pt micile istorioare.

Last edited by rainrainbow; 08.03.2013 at 13:42:31. Motiv: adaugare
Reply With Quote