View Single Post
  #100  
Vechi 25.10.2018, 17:57:01
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca tu crezi ca cineva care spune clar ca nu crede ar face parte din Biserica inseamna ca neintelegerile tale cu privire la invatatura sunt cu mult mai mari decat am crezut eu pana acum. Nu doar din punct de vedere religios e fara sens, dar si din punct de vedere logic. Adica este unul din credinciosii din Biserica, dar nu e credincios. Poate deveni in viitor, cand devine credincios, evident.
asta pentru ca tu nu esti un crestin adevarat. tu nu intelegi ce este cu adevarat crestinismul, eu, daca L-as recunoaste pe Dumnezeu, as fi un bun crestin, pentru ca eu inteleg despre ce este vorba in crestinism. mai mult decat atat, eu stiu ce este Biserica si in alt topic a pus cineva un cuvant al preotului Necula din care razbate cate ceva. Biserica este locul care ii aduna pe cei care cred in Hristos, dar este mai mult decat atat, Biserica si-a asumat sa-i duca Cuvantul in lume si sa-i adune langa ea pe toti cei rataciti, ceea ce este cu mult mai important. din orice punct de vedere crestinesc ai incerca sa intelegi, unul care s-a ratacit de credinta este mai important pentru Biserica si pentru oricare preot decat unul care crede. daca ai fi un adevarat crestin ai intelege asta. crestinism nu inseamna respingere, nu inseamna segregare ci inseamna iubire. ce-ti zici tu sau altii, ce bate campii necredinciosul asta aici, ne spune el noua ce e crestinismul... da, va spune. iti spune, de fapt. pentru ca in momentul in care te bati cu pumnul in piept si spui ca Tu esti credincios, altul nu! ei bine, in momentul ala esti in alta parte, nu esti de partea cea buna... uite, nu e vorba de mine, de x sau de y, ci de tine. tu trebuie sa mergi la un preot si sa-i spui trairile tale, pentru ca la un moment dat ai sa-ti maresti cu mult starea asta, vei considera ca ai anumite drepturi. vezi tu, a fi credincios e mai greu decat a nu fi, pacatele-s mai mari si mai multe.

eu recunosc, nu cred. ma bate gandul de ani buni sa merg la spovedanie, dar cum pot sa ma duc si sa incep cu Doamne, stii ca nu cred in Tine! pentru ca numai asa as incepe, nu altfel. daca nu ar trebui sa incep cu asta mi-ar fi usor, dar nu merge, pentru ca daca iau hotararea asta trebuie sa spun cu glas tare si ceea ce-mi spun in minte.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote