View Single Post
  #436  
Vechi 21.01.2015, 20:07:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit




O, Preabună Apărătoare a neamului creștinesc, Maica Celui ce ține toa-te cu dreapta Sa, a lui Hristos Dumnezeul nostru! Revarsă asupra noastră milele și darurile Lui ca să nu ne înfricoșăm noi de vrăjmașii văzuți și nevăzuți, că celor ce nădăjduiesc spre Tine ai zis: „Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră".

Păzește adevărata și sfânta noastră Dreptmăritoare Biserică și locașul acesta de dezbinări și eresuri și pune început de pocăință poporului nos-tru. Întoarce Sfânta Rusie și țara noastră pe calea de Domnul dăruită a credinței nevătamate, ca să se umple de tămâia rugăciunilor și să înflo-rească precum crinul; ca să trăim în bunăcuviință și curățenie, păziți de Tine fiind întotdeauna de ispitirile lui antihrist, de venirea asupra noastră a altor neamuri, de războiul cel dintre noi, de cutremur, de foc, de foame și de molimă; de moarte năprasnică, de robiile și dezbinările din familie; viața călugărească o întărește și ne mântuiește pre noi, Preacurată, că spre Tine nădăjduim după cuvântul Tău: „Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră".

Roagă-Te pentru noi, Preasfântă Stăpână de Dumnezeu Născătoare, Domnului Dumnezeului nostru, Celui ce ne miluiește și ne mântuiește pre noi ca să nu ne lipsească pre noi de apărare și să ne învrednicească a fi părtași Împărăției Sale, precum El Însuși a zis: „Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră". Că Lui i se cuvine toată slava, stăpânirea, cinstea și închinăciunea - Tatălui și Fiului și Sfântului Duh acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote