Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #96  
Vechi 01.08.2021, 13:25:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Da acum depinde, spre exemplu la Biserica unde merg in cartier tot timpul e aglomerat, si chiar daca vin restrictii tot se inghesuie lumea, unii stau afara acum din cauza caldurii.
Poate sunt zone unde Teodosie Tomitanul a pus preoți vrednici care atrag lumea, am auzit și de părintele Ioan Istrati, un preot citit și milostiv, că își face treaba (e și pe facebook).

Eu am numărat aproximativ cam câți ar fi prezența în parohie, vreo 200-300 într-o Duminică obișnuită, o prezență slăbuță raportată la 5.000 de oameni declarați (probabil în baza contribuției anuală pe taxa de cult se face numărătoarea).

Deci un 6% prezență Duminica(când se presupune că sunt mulți liberi), anul trecut când a început nebuneala după ce s-au deschis, mai veneau puțini, ne certa părintele că unii nici nu s-au interesat de Biserică, că nu i-a mai văzut la față, deci la necaz/ispită/frică guvernamentală, oamenii fug și se împrăștie ca apostolii în Ghetsimani.

În timpul săptămânii e și mai dezolant, la Izvorul Tămăduirii care a picat pe 7 mai anul curent într-o Vineri, au fost un nr infim de oameni, iarăși a certat preotul paroh.

Prezența e slabă raportat la nr total de locutori botezați ortodocși dintr-un cartier, nr care e mai mare decât nr celor care achită taxa de cult, care e mai mare decât nr real al celor prezenți.
Un 6% prezență din totalul celor care plătesc cultul, probabil e un 2-4% din nr. total de ortodocși rezidenți într-un areal al unei parohii, deci excludem cei de alte confesiuni și tot e puțin.

Păi sunt cartiere frate cu 20.000 de locuitori și nu vin 1.000 de oameni la Biserică, n-or fi toți ortodocși, dar prezența e și rușinea ierarhilor din ultimii 30 de ani, care nu s-au îngrijit.

Dacă te-mpresoară 100-200 de oameni ți se pare un nr mare, dar e doar o părere ochiometrică, ar trebui să ai niște stadioane pline de zeci de mii de locuri în toate bisericile însumate dintr-un oraș de peste 200.000 de locuitori, Duminica.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.08.2021 at 13:27:45.
Reply With Quote