View Single Post
  #5  
Vechi 14.10.2009, 15:07:48
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ati avea amabilitatea sa-mi raspundeti si mie la o intrebare?

Citat:
Īn prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cinstit, nu am avut niciodata nevoie de asa ceva. Trebuie sa intelegi ca shimbarile si omitirele fac parte din religia ta. Ca sa fiu mai explicit: Biblia se poate intelege in multe feluri si asta si evreii la fel.
Ebraica bibliei nu este 100 la 100 limba vorbita azi si daca mergi la pravalie si vorbesti in limba Bibliei, probabil ca nimeni nu te va intelege. Chestia asta este foarte comfortabila pentru toate religile ca asa pot traduce si intelege ce vor si nu ce este intentia.
Am mai scris ca la Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra dedicata la preoti,calugari si calugarite care invata ebraica Biblica cu scopul sa studieze cartile si Biblia.
Ti-as propune sa te multumesti cu Biblia voastra. Daca nu, vino sa inveti ebraica....
Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?
Reply With Quote