Subiect: Alesul
View Single Post
  #8  
Vechi 08.07.2009, 19:04:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am ajuns la concluzia ca Dumnezeu ne ajuta mult sa gasim alesul si chiar sa facem alegerea.
Se intampla adesea sa ne indragostim de o persoana sau alta si sa spunem ca el este alesul si pana la urma nu este. Se intampla ceva si relatia se destrama, iar noi suferim, caci pe el il alesesem.
Pana la urma apare altcineva, poate nici dragoste imediata si si aflam ca acesta este alesul.
Daca noi este alegerea noastra, atunci de nu ramane, de ce se destrama relatia. Nu vorbesc aici de cui ii apartine vina, ci de ce nu ramanem cu cel pe care il vrem?
Mai sunt si situatii in care ai de ales intre doua persoane. Si acolo se intampla ceva si pana la urma se face alegerea.
Mi s-a intamplat si mie de multe ori sa nu raman cu cel pe care il vroiam si mi s-a intamplat si a doua varianta: am avut de ales si mi-a fost greu. Pe undeva facusem o alegere, nu vroiam sa ranesc pe nici unul, urasc jucatul cu doua persoane concomitent si neloialitate fata de nici unul.
Si m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute el si sa-mi faca alegerea ca sa nu ranesc pe nici unul. Si s-a rezolvat rapid in mod surprinzator. Cel spre care tindeam in taina s-a retras singur ca sa spun asa, plecand in alta parte cu serviciul. Si am ramas cu celalalt...pana in ziua de azi. Si el este dintre toti cel care trebuia sa fie.
Si da, exista sufletul pereche.
Sunt multi care nu cred in astfel de lucruri, dar ele se intampla.
Reply With Quote