View Single Post
  #2  
Vechi 15.12.2010, 13:34:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Copii fiind, părinții nu ne dadeau voie să mergem cu sa colindam.Și atunci,în vremea copilariei mele tot pentru bani mergeau copii pe la case sa colinde, doar ca atunci era o mai mare deschidere catre cele tradinționale și multă lume primea copii mai ales pe cei cunoscuți să le faca urari de sarbatori.

În orașele mari este riscant să primești mascați în casă deoarece ar putea fi oricine, dar Craciunul nu ar fi Craciun și nu ai simți ca ești roman daca nu ai auzi pocnitori,nu ai vedea copii cu clopoței în mâna pe strazi și pe scarile blocurilor întreband "primiți cu colindul?"

Acum ceva ani locuiam în București și a venit un grup de studenți de la teologie cu colindatul.Nu voi uita nicodată cât de frumos au colindat și cum toate ușile erau deschise iar apoi am coborât împreuna cu ei în fața blocului și am cântat colinde.

Este foarte adevarat că nu se mai da importanță cuvintelor dar tot noi suntem de vina ca nu vorbim cu copilașii să le explicam ce înseamna acesta sarbatore și să le cerem ca la anul să ne cante un colind mai frumos și mai lung ci,le dam banii ca să scapăm de ei căci avem multă treaba.
Când sunt singura acasă și trebuie să mă ocup de toate eu așa fac!
Reply With Quote