View Single Post
  #10  
Vechi 16.11.2012, 21:18:57
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am postat urmatorul comentariu la articol:
"
Apreciez abordarea.

Voi descrie o situatie concreta:
Intr-o scoala generala dintr-o comuna invata copii in majoritate ortodoxi, cativa reformati si un copil cu un parinte adventist. Eu nu am religie (ma pozitionez undeva aproape de ateism) dar am crescut intr-un mediu multi confesional si am tangente cu oameni din diferite religii asa ca am ajuns sa cunosc aceasta familie de adventisti.

Mama copilului a povestit o situatie dureroasa pentru ea (dar normala pentru preotul care preda religie si pentru scoala). La ora de religie copilul nu isi face cruce iar preotul ia spus amenintator "aici nu faci ce vrei tu". Cei care am ascultat-o pe acea doamna am intrebat-o daca copilul ei este singurul neortodox din clasa. Ea a raspuns ca mai sunt si reformati dar trebuie sa faca si ei religie!

Acea femeie nu era de acord cu predarea orei de religie. Dar isi lasa copilul la ora de religie de rusine, fiindca nu vroia ca copilul sa aiba probleme (teapa asta de gura satului apare pe la sate) si fiindca nu stia ca, din punct de vedere legal, il poate retrage de la ora de religie.
Religia in scoli are doua probleme:
1. inscrierea din oficiu a elevilor la ora de religie (se considera de la inceput ca copii sunt ortodoxi si doar parintii informati stiu ca pot sa-si retraga copii de la ore)
2. instigarea la separatism religios (cand eram in scoala generala si liceu unii profesori de religie care uneori erau si preoti ne avertizau sa nu mergem la sectanti cu toate ca in clasa erau copii ai martorilor lui yehova sau de alte religii neoprotestante)

Nu stiu cum pot fi rezolvate aceste probleme pe fondul unor tensiuni doctrinare intre culte.
"
Astept aprobarea lui.
Reply With Quote