View Single Post
  #28  
Vechi 01.10.2008, 09:30:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Andrei, sa-mi fie cu iertare, dar politicienii nostri nu sunt nici macar in postura de spectatori la viata liturgica. Sunt dincolo de lume, daca vorbim de acest aspect. Ii astept cu drag in Biserica, dar ei trebuie sa stie ca aici trebuie sa rosteasca: "Dintre toti pacatosii cel dintai sunt eu".
Nu stiu daca este bine sa-i judecam pe toti la fel si in general nu-i bine a judeca, dar o facem intr un fel sau altul, pentru ca altfel am tacea malc. Dar nu sunt toti o apa si-un pamant si oricum asta suntem toti. Sa nu uitam ca politicienii nu au cazut din cosmos si sunt o parte vie dintre noi. Si eu si tu si alt cineva, poate oricand deveni un astfel de politician si suntem, mai mult sau mai putin cu voia noastra, partasi , complici , lor . Sa fim realisti, ca nu toti sunt departati de credinta, de Biserica insasi. Nu cred ca cineva care l-a avut pe Dumnezeu in suflet si viata i-a oferit aceasta "sansa" de a intra in randul clasei politice, a devenit brusc ateu sau fariseu. Intre uscaturi mai sunt si palcuri de verdeata.
Reply With Quote