View Single Post
  #235  
Vechi 21.02.2012, 13:44:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ba da.
Am citit ca muzica lumeasca are rostul ei, dar pentru cei care nu au o viata duhovniceasca.
Cei care sunt cu gandul la Dumnezeu au alta masura, desigur.

(acum nu vreau sa se inteleaga ca am ajuns eu la vreo masura care ma face sa resping muzica lumeasca. Nu. Doar ca eu sunt atat de neputincioasa incat incerc pe toate caile posibile mie sa ma ridic cumva catre Dumnezeu cu gandul. Chiar muzica foarte frumoasa indulceste si inmoaie sufletul.. Etc.. Cred ca Sfantul Nicodim Aghioritul a exprimat mai bine.
Doar muzica vocala este acceptata in slujbele bisericii.

Din pacate nu am prea gasit materiale despre functia muzicii, dar cred ca nu este un aspect care trebuie lasat la intamplare deoarece muzica este parte a vietii moderne, o auzim peste tot, cu sau fara voia noastra (in masina, magazine, tv, casa, localuri etc...).
Nu cred ca este un domeniu ne-exploatat, dimpotriva.



de aici si din raspunsul dat lui Ioan Cezar (cu citat Eminescu si parintele Paisie) deduc ca e extrem de grav ca am anumite preferinte muzicale, cele pe care le-am exprimat deja... nu ar trebui sa-mi placa nimic din muzica nereligoasa? nici macar pasarile care deja incep sa cante dis-de-dimineata, le aud in fiecare zi prin geam?....

edit.

Last edited by Adriana Cluj; 21.02.2012 at 15:58:04.
Reply With Quote